Reklama
Reklama

Skwer wewnątrz poznańskiej pętli tramwajowej przejdzie metamorfozę! Usuną uschnięte drzewa, posadzą nowe i wyznaczą ścieżki w miejscu przedeptów

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Chodzi o skwer na Ogrodach.

Skwer na Ogrodach od lat był miejscem niezagospodarowanym. Teraz ma się to zmienić. - Plac wewnątrz pętli zostanie odnowiony, ale warto też zwrócić uwagę na inne zmiany w jego pobliżu. Znikają szpecące blaszaki z okolic skrzyżowania Dąbrowskiego ze Szpitalną. Powstał nowy budynek obsługi klienta oraz przystanek autobusowy, dzięki czemu poprawił się komfort podróżowania dla osób przesiadających się w rejonie Ogrodów - wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Skwer zmieni się dzięki inicjatywie Rady Osiedla Ogrody i współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego. Wkrótce ZTM ma ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac. - Nasz pomysł na wnętrze pętli na Ogrodach wynikał z chęci stworzenia ładnie zagospodarowanego, zielonego miejsca, z którego korzystać będą wszyscy mieszkańcy osiedla oraz osoby przebywające w tym ważnym punkcie przesiadkowym - mówi Jan Schneider, przewodniczący Rady Osiedla Ogrody. RO Ogrody dostała grant i pozyskała środki na ten cel.

Jak będzie wyglądać skwer? Pojawią się tutaj 24 nowe drzewa (m.in.: lipa holenderska, kasztanowiec czerwony, klon pospolity oraz ambrowiec amerykański), a także rabaty z kwiatami, krzewy, byliny i trawy ozdobne. Ze skweru znikną natomiast uschnięte drzewa - jest ich 10, a także skupiska krzewów. Pomyślano też o alejkach dla pieszych. - Układ alejek uwzględnia możliwość dojścia najkrótszą drogą z rejonu przystanku autobusowego przy ul. Dąbrowskiego na przystanki odjazdowe tramwajów z pętli. Dziś często się zdarza, że pasażerowie przechodzą tędy w poprzek pętli, co jest niekomfortowe i niebezpieczne - podkreśla Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. - Po powstaniu skweru przy dojściu do przystanku tramwajowego będzie się znajdować nowe przejście dla pieszych, które zostanie wyposażone w elementy bezpieczeństwa ruchu.

Wewnątrz skweru zaplanowano plac z ławkami i lampami, a w przyszłości ma tu być także zorganizowane miejsce pamięci dr Wandy Błeńskiej. Powiększony zostanie parking dla rowerów przy skrzyżowaniu Dąbrowskiego / Szpitalna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro