Reklama

Przed nami kolejne inwestycje na poznańskim odcinku A2. Do kiedy trzeci pas na całej długości obwodnicy?

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Autostrada Wielkopolska podsumowała 2023 rok i pochwaliła się planami na przyszłość.

Jak podkreśla zarządca trasy A2 na odcinku Świecko - Konin, rok 2023 to m.in. zakończenie remontu 50-kilometrowego odcinka drogi między Nowym Tomyślem i Poznaniem. - W sumie położono ponad milion metrów kwadratowych nowej warstwy ścieralnej z użyciem asfaltu wysokomodyfikowanego HIMA, który charakteryzuje się większą odpornością na obciążenia. Prace objęły nie tylko ciąg główny autostrady, ale także remont węzła Poznań Zachód, łączącego trasy S5 i S11 z autostradą A2 - informuje AW. Także w zeszłym roku ruszyły remonty wiaduktu w okolicy Wrześni i na moście w okolicy Słupcy. Mają się zakończyć w tym roku.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jak podawaliśmy już wcześniej na epoznan.pl, ten rok ma być przede wszystkim rokiem dobudowania trzeciego pasa ruchu na odcinku autostradowej obwodnicy naszego miasta pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. - Mając na względzie potrzeby kierowców oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego, prace nad rozbudową kolejnych 10 km obwodnicy Poznania o 3 pas ruchu rozpoczęliśmy z wyprzedzeniem, tak aby zapewnić kierowcom gotową, dobrze przemyślaną i przygotowaną usługę, a realizacja tej inwestycji przyczyniła się do zapewnienia płynnego i bezpiecznego przejazdu - wyjaśnia Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Okazuje się jednak, że budowa trzeciego pasa na tym odcinku będzie dużo trudniejsza od realizacji na odcinku Poznań Zachód - Poznań Krzesiny. - Obejmuje ona znacznie większy zakres prac ziemnych, miedzy innymi wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz na obu kierunkach. Równolegle z realizowaną rozbudową zostaną wyremontowane istniejące jezdnie oraz przebudowana infrastruktura podziemna i naziemna. W poszczególnych etapach zaplanowano także dodatkowe prace w rejonie węzłów Poznań Wschód i Poznań Luboń. Ponadto zostaną poszerzone i wyremontowane dwa mosty autostradowe - dodaje AW.

Już wiadomo, że prace będą się odbywać pod ruchem, a trasa nie będzie zamykana. Zarządca drogi zapewnia, że będzie robił wszystko, by całość przebiegła terminowo i sprawnie. Jeśli wszystko się uda, nowy pas na dwóch jezdniach ma być gotowy do końca przyszłego roku.

- Autostradowa obwodnica Poznania jest najbardziej obciążonym ruchem odcinkiem koncesyjnym A2, ze średnim jego natężeniem na poziomie 90 tysięcy pojazdów w ciągu doby. W miesiącach wakacyjnych natężenie ruchu przekraczało na tym odcinku 110 tysięcy pojazdów na dobę, w wybranych dniach. Warto pamiętać, że ok. trzech czwartych ruchu stanowią pojazdy wjeżdżające na w/w odcinek koncesyjny z trasy S11, S5 oraz arterii miejskich, które korzystają z obwodnicy w sposób nieodpłatny - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro