Reklama

Mieszkańcy Łazarza nie chcą masztów 5G. "Skarżą się na coraz gorszy stan zdrowia: bóle głowy, szumy, potliwość, nowotwory"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wójt Gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka FB
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wójt Gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka FB

Z interpelacją do prezydenta Poznania w tej sprawie wystąpiła radna Lidia Dudziak.

Jak czytamy w interpelacji, radna z Prawa i Sprawiedliwości poprosiła prezydenta o interwencję w imieniu i na prośbę mieszkańców Łazarza. Są zaniepokojeni tym, że w ich okolicy pojawia się coraz więcej masztów 5G. - Maszty instalowane są w różnych miejscach Łazarza, przy szkołach, także ul. Mottego, Kolejowa, Calliera, Głogowska, Hetmańska i wiele innych miejsc - wymienia.

Według mieszkańców, maszt źle wpływają na ich zdrowie. - Mieszkańcy skarżą się na coraz gorszy stan zdrowia: bóle głowy, szumy, potliwość, niektórzy chorują na nowotwory, boją się, że to właśnie te instalacje powodują choroby - dodaje.

- Czy władze miasta mogą w jakiś sposób pomóc mieszkańcom, wyjaśnić ewentualne zagrożenie, co mają robić, wskazać drogę postępowania? Czy możemy ograniczyć instalacje tych masztów? Obecnie można znaleźć na rynku publikacje, które wskazują, instalowanie tego typu masztów jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka - kończy.

Choć prezydent nie odpowiedział jeszcze na interpelację radnej, obalaniem mitów na temat 5G w ubiegłym roku zajęła się m.in. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - Jeden z najczęstszych mitów na temat technologii 5G to przekonanie, że jest ona szkodliwa dla zdrowia człowieka. Wiele osób twierdzi, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia 5G może prowadzić do chorób, takich jak rak. Jednak rzetelne i uznane badania naukowe wykazują, że nie podstaw do twierdzenia, iż promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie częstotliwości używanych w 5G mogłoby powodować szkodę dla zdrowia człowieka - podaje KPRM. - Niektórzy ludzie uważają, że 5G jest niebezpieczna dla ptaków i prowadzi do ich masowego umierania. Jednak nie ma dowodów na to, że 5G ma wpływ na populację ptaków. Istnieje mgliste przypuszczenie, że promieniowanie elektromagnetyczne może wpływać na nawigację ptaków, ale nie ma dowodów na to, że 5G jest przyczyną ich masowego umierania - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro