Reklama
Reklama

Wielkie manewry. Wojskowe kolumny będą przemieszczać się po drogach

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GDDKiA / Krzysztof Nalewajko
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GDDKiA / Krzysztof Nalewajko

W związku z ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych ćwiczenia potrwają od 12 lutego do końca maja. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Jak podkreślono kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Dodano, że przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Zapewniono, że ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. "Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi" - informuje Wojsko Polskie.

Jest też apel do kierowców, by zachowali szczególną ostrożność i przypomnienie, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Wojsko prosi też o nie publikowanie żadnych informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk. "Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" - czytamy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro