Reklama

Wielkopolski konserwator zabytków wszczął postępowanie w sprawie budynku Synagogi. Trwała tam rozbiórka dachu

fot. Stowarzyszenie "Łazęga"/Facebook
fot. Stowarzyszenie "Łazęga"/Facebook

Chodzi o budynek Nowej Synagogi w Poznaniu przy ul. Wronieckiej 11A.

Redakcja epoznan.pl informowała w piątek na łamach o tym, że Stowarzyszenie "Łazęga" złożyło zawiadomienie obywatelskie o nieprawidłowościach przy rozbiórce dachu budynku Synagogi. Zawiadomienie zaadresowano między innymi do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz do wiadomości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W środę Stowarzyszenie "Łazęga" opublikowało w social mediach pismo od Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków - Konserwator Zabytków postanawia wszcząć postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego budynku Nowej Synagogi w Poznaniu położonej przy ul. Wronieckiej 11A (...) postanawia również dopuścić Stowarzyszenie Ahawas Tora, ul. Bóżnicza 15 na prawach strony do udziału w postępowaniu administracyjnym w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego budynku Nowej Synagogi w Poznaniu - czytamy w treści pisma.

Konserwator uzasadnił swoje stanowisko pismem, które do niego wpłynęło od wyżej wspomnianego stowarzyszenia.

Zgodnie z artykułem 9 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków do rejestru wpisuje się zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków z urzędu bądź na wniosek właściciela zabytku nieruchomego lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym znajduje się zabytek nieruchomy.

Jak podpowiada specjalista zajmujący się zabytkami - Wpisanie budynku do rejestru zabytków, to forma ochrony zabytku. Objęcie wpisem do rejestru oznacza, że konserwator ma określone kompetencje co do budynku. Trzeba z nim konsultować wszelkie prace konserwatorskie, budowlane. Wszystko, co dzieje się z budynkiem, musi być uzgodnione z konserwatorem. Nawet jeśli ktoś chce sprzedać budynek, również musi powiadomić konserwatora o zmianie właściciela obiektu. Jeśli występuje zagrożenie związane z budynkiem, na przykład sypiący się dach, jak w tym przypadku, jest konieczność zawiadomienia konserwatora. Artykuł 4 ustawy o ochronie zabytków mówi między innymi o tym, że organy administracji publicznej mają obowiązek chronić zabytek poprzez zapobieganie zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytków, udaremnianie niszczenia i niewłaściwego korzystania z zabytków i przeciwdziałanie kradzieży, zaginięciu lub nielegalnemu wywozowi zabytków za granicę.

Tymczasem Stowarzyszenie "Łazęga" poinformowało w social mediach, że prace, jakie obecnie trwały przy rozbiórce dachu doprowadzały do usuwania połaci dachu z wycinaniem krokwi, dlatego wezwano do interwencji panią konserwator miejską Joannę Bielawską-Pałczyńską.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro