Reklama
Reklama

Kolejny krok do wybudowania elektrowni atomowej w Wielkopolsce. "Kluczowa inwestycja dla regionu"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. distelAPPArath / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. distelAPPArath / pixabay.com

Ma powstać w Koninie - Pątnowie.

W październiku 2022 roku w Seulu podpisano list intencyjny w sprawie budowy elektrowni atomowej na terenie naszego województwa. Sygnatariuszami byli spółki ZE PAK, PGE oraz koreański KHNP. Jak wówczas podawano, strony miały wspólnie ocenić możliwość powstania elektrowni atomowej w Pątnowie, a więc w miejscu, gdzie obecnie znajduje się ostania elektrownia na węgiel ZE PAK. Co istotne, współpraca ma być uzupełnieniem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (przypomnijmy, że w ramach tego programu pierwsza polska elektrownia atomowa ma powstać nad morzem).

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Pierwszy przełom nastąpił w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że wydało decyzję zasadniczą dla budowy wielkopolskiej elektrowni. Jest to "wyraz akceptacji państwa dla przedstawionego przez inwestora zamierzenia inwestycyjnego w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej".

Jak podawano, elektrownia ma mieć dwa reaktory o łącznej mocy 2800 MW i powstanie w Koninie - Pątnowie. Inwestycja ma być zrealizowana w 2035 roku. Właśnie na ten rok planowane jest uruchomienie pierwszego bloku elektrowni. Teraz wykonano kolejny krok przybliżający realizację tej inwestycji. Do Konina przyjechali ambasador Korei Południowej, a także przedstawiciele firmy KHNP.

- Przedstawiciele KHNP zaprezentowali realizowane przez koncern projekty, a także plany dotyczące inwestycji w Koninie. Podczas spotkania poruszano tematy kształcenia kadr dla potrzeb inwestycji, jej bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska, korzyści dla miasta i lokalnej społeczności. Strony zadeklarowały chęć współpracy. Prezydent Konina Piotr Korytkowski uważa, że jest to kluczowa inwestycja dla rozwoju naszego regionu, który jest w trakcie transformacji energetycznej - informuje koniński magistrat. - Przedstawiciele KHNP zapewnili, że Konin jest dla nich ważnym regionem. Poza realizacją planowanej budowy firma zamierza prowadzić działania nastawione na komunikację z lokalną społecznością oraz z konińskimi firmami, by te mogły uczestniczyć w procesie budowy elektrowni. Wyrazili też chęć organizacji wizyty prezydenta i przedstawicieli naszego regionu w Korei, by pokazać, jak działają elektrownie jądrowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro