Reklama

Poznań walczy ze smogiem. Ponad 450 kontroli strażników miejskich dotyczących pieców i spalania śmieci w styczniu

fot. SM
fot. SM

Styczeń był pierwszym miesiącem, w którym zakazane jest używanie bezklasowych pieców centralnego ogrzewania.

- Na mocy uchwały antysmogowej sejmiku województwa od 1 stycznia 2024 r., posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. W związku z wejściem w życie nowych przepisów poznańscy strażnicy miejscy prowadzą wzmożone kontrole nieruchomości, w których mogą być używane tzw. kopciuchy - podaje magistrat.

Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości do 30 czerwca 2022 roku musiał poinformować o tym, jakie ma źródło ciepła. Informacje zawarte są w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na podstawie danych z bazy strażnicy miejscy w styczniu przeprowadzili 226 kontroli nieruchomości, które mimo zakazu ogrzewa się kotłami bezklasowymi. - Jeżeli w trakcie interwencji strażnicy twierdzą, że nadal używany jest piec bezklasowy, mogą ukarać właściciela nieruchomości mandatem karnym do 500 zł. W przypadku gdy sprawa trafi do sądu, wysokość grzywny może wzrosnąć nawet do 5000 zł. Nie zawsze jednak interwencja musi skończyć się mandatem - podkreślają urzędnicy.

- Jeżeli z przyczyn niezależnych właściciel nie był w stanie wymienić źródła ogrzewania lub wykaże, że podjął czynności zmierzające do wymiany, a sam kocioł bezklasowy będzie jego jedynym źródłem ogrzewania, to strażnik ma podstawę do pouczenia - tłumaczy Przemysław Piwecki ze straży miejskiej. Następnie strażnicy ustalają, kiedy źródło ciepła zostanie dostosowane do przepisów i ponawiają kontrolę.

W Poznaniu 112 kontroli z 226 zakończyło się właśnie pouczeniem.

Ale strażnicy miejscy kontrolowali nie tylko budynki, w których prawdopodobnie używane są zakazane źródła ogrzewania. 230 kontroli Ekopatrolu dotyczyło gospodarki odpadami komunalnymi. - Za spalanie odpadów ukarano 33 właścicieli nieruchomości 33 mandatami karnymi, a 3 pouczono. Natomiast za inne uchybienia w gospodarce odpadami komunalnymi (np. brak pojemników, składowanie odpadów obok pojemników itp.) ukarano kolejnych 18 osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
15.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro