W Poznaniu upamiętnili prezydenta USA. "Ta tablica reprezentuje silne związki między Polakami i Amerykanami"
Uroczystość poświęcona pamięci Thomasa Woodrowa Wilsona odbyła się w piątek, 2 lutego, dzień przed setną rocznicą jego śmierci.
Thomas Woodrow Wilson był 28. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Sprawował urząd przez dwie kadencje w latach 1913-1921. "Był on autorem programu pokojowego, który nosił nazwę 14 punktów Wilsona. Wśród nich był punkt, który mówił wprost o wskrzeszeniu niepodległego Państwa Polskiego z dostępem do morza" - mówił Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania.
Poznań był pierwszym miastem w Polsce, które upamiętniło Woodrowa Wilsona. Zdarzyło się to 4 lipca 1926 roku w amerykański Dzień Niepodległości. Park na Łazarzu zyskał wtedy imię 28. prezydenta USA oraz pamiątkową tablicę. "Wkrótce po tym ogłoszono konkurs na wykonanie pomnika. Wygrała go rzeźba Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, ale ostatecznie to nie jej praca stanęła w parku, bowiem postawiono tu rzeźbę amerykańskiego artysty Gutzona Borgluma, którą sfinansował Jan Ignacy Paderewski. Po wybuchu wojny zarówno rzeźba, jak i tablica pamiątkowa zostały zniszczone" - dodał Grzegorz Ganowicz.
"Po wojnie park zyskał imię polskiego socjalisty Marcina Kasprzaka. Dopiero po roku 1989 było możliwe powrócenie do pierwotnej nazwy i przywrócenie pamięci. Wtedy też odnaleziono rzeźbę Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej i ustawiono ją w parku" - przypominają miejscy urzędnicy.
W piątek, 2 lutego w parku Wilsona odsłonięto replikę tablicy upamiętniającej odzyskanie przez USA niepodległości. "Ta tablica reprezentuje silne związki między Polakami i Amerykanami" - powiedział pułkownik Miguel Cisneros, asystent Dowódcy Garnizonu Sił Lądowych USA. "Stanowisko Wilsona - silnie popierające odzyskanie przez Polskę niepodległości - było wyrazem jego polityki, która wzywała do poszanowania prawa do samostanowienia narodów" - dodał.
Najpopularniejsze komentarze