Reklama
Reklama

Kiedy tramwaj dojedzie do stacji Poznań Wschód?

Wizualizacja trasy z 2021 roku | fot. UM Poznań
Wizualizacja trasy z 2021 roku | fot. UM Poznań

Interpelację w tej sprawie przygotował radny Andrzej Rataj.

W 2021 roku odbyły się konsultacje społeczne w sprawie budowy nowej trasy tramwajowej przez osiedle Główna do stacji Poznań Wschód. Wyniki konsultacji były jednoznaczne: trasa Poznań Wschód powinna powstać i to jak najszybciej. Aż 88 procent twierdziło, że nowa trasa jest potrzebna. 65 procent uczestników konsultacji zwróciło uwagę, że standard komunikacji zbiorowej na osiedlu Główna wymaga poprawy.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

60% respondentów chciało, by trasa przebiegała w ciągu ulicy Głównej, przez rejon rynku Wschodniego, a następnie nową ulicą, która miałaby powstać między ulicami Harcerską i Wiejską. Dalej trasa miałaby przebiegać do ul. Wschodniej, gdzie w rejonie stacji kolejowej Poznań Wschód planowana jest nowa pętla autobusowa i parking Park&Ride.

Choć plany są, już w 2021 roku mówiono, że budowa trasy to melodia przyszłości. Problemem są bowiem pieniądze. O to, jak aktualnie wyglądają plany w sprawie tej inwestycji, zapytał w interpelacji radny Andrzej Rataj. Odpowiedział mu zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. - Aktualnie opracowywana jest koncepcja techniczna budowy trasy tramwajowej "Poznań Wschód". Projektowana koncepcyjnie trasa tramwajowa przebiega od pętli tramwajowej na Zawadach (planowane jest jej włączenie do istniejącego torowiska w ul. Podwale), dalej pod wiaduktem kolejowym w ciągu ul. Zawady, ul. Główną (obsługując rejon Rynku Wschodniego), a następnie nową ulicą oznaczoną symbolem 22KD-D w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego "Obszaru Główna" część A, która ma powstać w przybliżeniu w połowie odcinka między ul. Harcerską a ul. Wiejską. Jej zakończenie przewiduje się natomiast w ciągu ul. Wschodniej w rejonie stacji kolejowej "Poznań Wschód", gdzie zaplanowane jest także powstanie nowej pętli autobusowej, tworząc tym samym zintegrowany węzeł przesiadkowy bus-tramwaj-kolej. Ponadto, w przygotowywanym opracowaniu uwzględniono również parking typu Parkuj i Jedź (Park&Ride) po wschodniej stronie ul. Krańcowej na terenie oznaczonym symbolem 5KD-Lt, zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - tłumaczy.

Jak podkreśla Wiśniewski, "w obecnej Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Poznania ze względu na ograniczenia budżetowe nie zapisano środków koniecznych do realizacji przedmiotowej inwestycji". - W związku z powyższym nie jest możliwe określenie harmonogramu jej realizacji. Będzie ona uzależniona przede wszystkim od możliwości finansowych Miasta oraz od ewentualnego pozyskania zewnętrznego źródła finansowania w przyszłości (np. w ramach funduszy Unii Europejskiej po 2027 r.).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro