Kiedy tramwaj dojedzie do stacji Poznań Wschód?
Interpelację w tej sprawie przygotował radny Andrzej Rataj.
W 2021 roku odbyły się konsultacje społeczne w sprawie budowy nowej trasy tramwajowej przez osiedle Główna do stacji Poznań Wschód. Wyniki konsultacji były jednoznaczne: trasa Poznań Wschód powinna powstać i to jak najszybciej. Aż 88 procent twierdziło, że nowa trasa jest potrzebna. 65 procent uczestników konsultacji zwróciło uwagę, że standard komunikacji zbiorowej na osiedlu Główna wymaga poprawy.
60% respondentów chciało, by trasa przebiegała w ciągu ulicy Głównej, przez rejon rynku Wschodniego, a następnie nową ulicą, która miałaby powstać między ulicami Harcerską i Wiejską. Dalej trasa miałaby przebiegać do ul. Wschodniej, gdzie w rejonie stacji kolejowej Poznań Wschód planowana jest nowa pętla autobusowa i parking Park&Ride.
Choć plany są, już w 2021 roku mówiono, że budowa trasy to melodia przyszłości. Problemem są bowiem pieniądze. O to, jak aktualnie wyglądają plany w sprawie tej inwestycji, zapytał w interpelacji radny Andrzej Rataj. Odpowiedział mu zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. - Aktualnie opracowywana jest koncepcja techniczna budowy trasy tramwajowej "Poznań Wschód". Projektowana koncepcyjnie trasa tramwajowa przebiega od pętli tramwajowej na Zawadach (planowane jest jej włączenie do istniejącego torowiska w ul. Podwale), dalej pod wiaduktem kolejowym w ciągu ul. Zawady, ul. Główną (obsługując rejon Rynku Wschodniego), a następnie nową ulicą oznaczoną symbolem 22KD-D w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego "Obszaru Główna" część A, która ma powstać w przybliżeniu w połowie odcinka między ul. Harcerską a ul. Wiejską. Jej zakończenie przewiduje się natomiast w ciągu ul. Wschodniej w rejonie stacji kolejowej "Poznań Wschód", gdzie zaplanowane jest także powstanie nowej pętli autobusowej, tworząc tym samym zintegrowany węzeł przesiadkowy bus-tramwaj-kolej. Ponadto, w przygotowywanym opracowaniu uwzględniono również parking typu Parkuj i Jedź (Park&Ride) po wschodniej stronie ul. Krańcowej na terenie oznaczonym symbolem 5KD-Lt, zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - tłumaczy.
Jak podkreśla Wiśniewski, "w obecnej Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Poznania ze względu na ograniczenia budżetowe nie zapisano środków koniecznych do realizacji przedmiotowej inwestycji". - W związku z powyższym nie jest możliwe określenie harmonogramu jej realizacji. Będzie ona uzależniona przede wszystkim od możliwości finansowych Miasta oraz od ewentualnego pozyskania zewnętrznego źródła finansowania w przyszłości (np. w ramach funduszy Unii Europejskiej po 2027 r.).
Najpopularniejsze komentarze