Reklama

Archidiecezja szykuje willę na Ostrowie Tumskim dla przechodzącego na emeryturę abp. Gądeckiego. Trwa remont za miliony z publicznych środków

Chodzi o ten budynek | fot. Google Street View
Chodzi o ten budynek | fot. Google Street View

Arcybiskup Stanisław Gądecki ma przejść na emeryturę w październiku i zamieszkać wówczas w kanonii na Ostrowie Tumskim.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, archidiecezja poznańska za czasów rządów PiS dostawała spore pieniądze na remonty kościelnych obiektów. W sumie dostała 22 mln złotych, które postanowiła przeznaczyć na remont 6 obiektów dokładając do tego swoje 4,5 mln złotych. 5 z tych budynków znajduje się w Poznaniu, a 4 na samym Ostrowie Tumskim.

Budynki mają zostać poddane termomodernizacji, wymieniane są w nich okna, drzwi, pojawia się fotowoltaika. Największe emocje wzbudza remont kanonii na Ostrowie Tumskim - budynku znajdującego się przy ulicy Ostrów Tumski 11. Niespełna 20 lat temu obiekt przeszedł remont, wymieniono w nim m.in. tynki. Teraz trwa tu remont za 5,3 mln złotych. Z ustaleń Gazety Wyborczej wynika, że po przejściu na emeryturę zamieszka tu były już wówczas arcybiskup Stanisław Gądecki. W październiku kończy bowiem 75 lat i złoży rezygnację z urzędu. Kwestię zamieszkania w tym budynku potwierdził rzecznik kurii.

Wyborcza rozmawiała z księżmi, którzy chcieli pozostać anonimowi. Wielu duchownych z archidiecezji przyznaje, że sprawa remontu kanonii wzbudza emocje i kontrowersje. W archidiecezji wiele jest bowiem budynków, które wymagają pilnych remontów. Chodzi nie tylko o kościoły, ale też plebanie czy probostwa zamieszkiwane przez księży. Mówią o "równych i równiejszych".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro