Rośnie liczba pacjentów objętych KOS-Zawał. Jest apel do pacjentów i ich rodzin!
Rok 2023 był przełomowy.
Jak wskazano, liczba chorych leczonych w KOS-Zawał w Wielkopolsce stale rośnie - w minionym roku po raz pierwszy od początku programu stanowili oni więcej niż połowę pacjentów po zawałach. Główne założenie programu to zwiększenie szans pacjenta na dłuższe życie. Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia obejmuje nie tylko leczenie ostrej fazy zawału, ale również rehabilitację kardiologiczną oraz opiekę w poradni kardiologicznej w okresie 12 miesięcy od niego.
Pierwszych pięć placówek (cztery po połączeniu Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UMP i Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UMP) znalazło się w gronie realizatorów KOS-Zawał w momencie jego uruchomienia, czyli w październiku 2017 roku. Pozostałe dołączały systematycznie w kolejnych latach. Stale rośnie liczba chorych leczonych w KOS-Zawał w Wielkopolsce. Ubiegły rok okazał się pod tym względem przełomowy. "W 2023 roku spośród 5674 osób, u których zdiagnozowano zawał serca do KOS-a zostało zakwalifikowanych 2893 pacjentów. Po raz pierwszy od początku funkcjonowania programu, procentowy udział pacjentów objętych KOS-em w liczbie wszystkich hospitalizacji zawałowych przekroczył połowę i wyniósł 51%. Dla porównania w 2022 roku do KOS-a zakwalifikowano 34% pacjentów po zawałach, a dwa lata temu 23%" - informuje Sebastian Krystek z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
W 2023 roku najwięcej pacjentów zakwalifikowanych do programu KOS-Zawał sprawozdał Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny w Lesznie (359). Drugi pod tym względem jest ubiegłoroczny lider, czyli Szpital w Puszczykowie (339), a podium uzupełniają ex aequo Centrum Medyczne HCP w Poznaniu oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (297).
Procentowo najwięcej pacjentów, którzy przeszli zawał w 2023 roku do KOS-a zakwalifikowało Centrum Medyczne HCP w Poznaniu (77%). W czołówce pod tym kątem są również Szpital w Puszczykowie (74%) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (64%). "Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wszystkie szpitale poprawiły swój procentowy wskaźnik pacjentów objętych programem. Rekordzistami są Szpital Specjalistyczny w Pile, który w drugim pełnym roku realizowania programu zanotował wzrost o 34 punkty procentowe (z 12% do 46%). Warto wyróżnić również obecne w KOS-ie od października 2019 roku Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu (wzrost 27 o pp.) oraz Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny w Lesznie (wzrost o 26 pp.)" - dodaje Krystek.
Historycznie najwięcej chorych do KOS-Zawał od momentu utworzenia programu zakwalifikował Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim (1268). Przy aktualnej dynamice wzrostu wkrótce na pozycji lidera powinno zastąpić go Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, które na koniec 2023 roku sprawozdało ledwie 11 pacjentów mniej (1257).
"Cieszy to, że Wielkopolska jako jedno z pierwszych województw w kraju przekroczyło poziom 50% pacjentów po zawale kwalifikowanych do KOS-a. To efekt wspólnej pracy wszystkich realizatorów programu, bo podkreślić należy, że każdy ze szpitali w ciągu minionego roku sprawozdał większy odsetek chorych po zawale kwalifikowanych do KOS-a niż rok wcześniej. Liczę, że w 2024 roku zbliżymy się do poziomu 70% dlatego niezmiennie apelujemy do pacjentów jak również do ich rodzin, żeby domagali się od szpitali objęcia programem. Według ostatnich analiz chorzy, którzy przeszli leczenie w ramach KOS-Zawał żyją dłużej niż ci, którzy nie zostali do niego zakwalifikowani"- mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Program KOS-Zawał obejmuje leczenie ostrej fazy zawału (m. in. koronarografię, angioplastykę, pomostowanie aortalno-wieńcowe, leczenie zachowawcze), wizytę kontrolną w ciągu 14 dni od hospitalizacji, rehabilitację kardiologiczną, monitorowanie w specjalistycznej opiece kardiologicznej, opcjonalne leczenie z wykorzystaniem elektroterapii (wszczepienie urządzeń wspomagających pracę serca), zakończenie leczenia lub wydanie zaświadczenia o zdolności pacjenta do pracy.
"Odnotować należy, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów realizatorzy KOS-Zawał coraz rzadziej proponują im rehabilitację kardiologiczną w wymagającym całodobowego pobytu w placówce trybie stacjonarnym. Jeszcze w 2021 roku tylko 13% chorych po zawale było rehabilitowanych w wygodniejszym dla sporej grupy pacjentów trybie dziennym, podczas gdy w 2023 roku było ich już 41%" - mówi Agnieszka Pachciarz.
Największy wpływ na wyrównanie proporcji miały Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu, Szpital Specjalistyczny w Pile oraz Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Te trzy placówki od stycznia do grudnia minionego roku kierowały na dzienną rehabilitację największą liczbę chorych. "Aby osiągnąć ten efekt, czyli zwiększenie liczby pacjentów rehabilitowanych w trybie dziennym, Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zakontraktował w 2023 roku 6 nowych placówek dziennej rehabilitacji kardiologicznej, które służą również chorym objętym programem KOS-Zawał" - kończy Sebastian Krystek.
Najpopularniejsze komentarze