Reklama

Wielkopolska szkoła wygrała konkurs na statutowy absurd roku. Chce karać uczniów za to, że po 22.00 przebywają poza domem bez opieki rodziców

Szkoła w Pępowie | fot. Google Street View
Szkoła w Pępowie | fot. Google Street View

"Sławna" jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Pępowa w powiecie gostyńskim.

- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie (powiat gostyński) zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie na najbardziej niedorzeczną statutową zasadę. Rościła sobie prawo do karania uczniów za to, że po godzinie 22 byli poza domem bez opieki rodziców - podaje Stowarzyszenie Umarłych Statutów, które działa na rzecz praworządności w szkołach. - W finale pępowska podstawówka zmierzyła się z lubelskim XXI LO im Stanisława Kostki, które przewidywało kary statutowe za udział ucznia we "wszelkie go rodzaju pokazach ciała". Na podium znalazła się jeszcze warszawska Bursa nr 6, skreślająca młodych ludzi z listy wychowanków za podjęcie przez nich pracy zarobkowej - dodaje.

Stowarzyszenie wierzy, że szkoły potraktują konkurs jako sygnał ostrzegawczy i będą inspiracją do zmian na lepsze. W przypadku szkoły z Pępowa, stowarzyszenie mówi o znacznej ingerencji w życie uczniów i ich rodzin. - Przepis sformułowany tak, jak w statucie pępowskiej podstawówki, w praktyce zakazał uczniom wieczornego wyjścia do teatru z dziadkami, czy nocnego spaceru do parku ze starszym rodzeństwem - zauważa wiceprezes SUS Daniel Sjargi. - Szkoły bardzo często regulują w swoich statutach zakazy lub kary, które odnoszą się do aktywności pozaszkolnych. W większości przypadków robią to bezprawnie.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza szkoła z regionu, która została nagrodzona w plebiscycie. W 2022 roku poznańskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych uplasowało się na drugim miejscu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro