Reklama

Poznańskie liceum z jednym z najbardziej absurdalnych statutów roku. Zwycięzca zabraniał uczniom uprawiania seksu w szkole i poza nią

fot. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu FB
fot. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu FB

Głosowanie na Statutowy Absurd Roku jest organizowane przez Stowarzyszenie Umarłych Statutów, które działa na rzecz praworządności w polskich szkołach.

- Internauci głosowali na najbardziej niedorzeczne statutowe postanowienie z listy kilku wybranych przypadków, w których w ubiegłym roku interweniowali wolontariusze SUS - podaje stowarzyszenie.

Zwycięzcą okazało się Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. - W swoich wewnętrznych przepisach przewidziało m.in. zakaz odbywania stosunków seksualnych, obowiązujący uczniów zarówno w szkole, jak i poza nią. Poza tym, według statutu, nie mogli oni również np. publicznie podejmować zachowań o zabarwieniu seksualnym. Jakie to zachowania? Tego nie sprecyzowano. Nie wyjaśniono też (być może na szczęście), w jaki sposób dyrektor i nauczyciele zamierzali kontrolować seksualną wstrzemięźliwość swoich uczniów i uczennic - dodaje SUS.

Jak zauważyło stowarzyszenie, statu nie może ograniczać wolności uczniów i prawa do ochrony prawnej życia prywatnego, a także prawa do decydowania o swoim życiu osobistym. - SUS zwróciło się do Małopolskiego Kuratora Oświaty o uchylenie zapisów nadmiernie ingerujących w prywatność osób uczęszczających do krakowskiego liceum, jednak bezskutecznie. Sprawa przeszła przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (również bez korzystnego dla uczniów rozstrzygnięcia) i trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wciąż trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozprawy. Wkrótce natomiast do dyrekcji Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie trafi pamiątkowa statuetka za zajęcie I miejsca w plebiscycie.

Drugie miejsce zajęły licea z Poznania i Wrocławia. Konkretnie chodzi o Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego w Zespole Szkół Plastycznych we Wrocławiu oraz Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Co znalazło się w statutach tych placówek? - Szkoły usiłowały odebrać swoim uczniom prawa autorskie do przygotowywanych przez nich prac. Co więcej - same próbowały sobie rościć prawa do ich odsprzedaży i podreperowania w ten sposób budżetu - zauważa SUS.

W statutach znalazła się informacja, że jeśli uczeń przygotował pracę w szkole, prawa do niej przechodzą automatycznie na szkołę. Szkoły nie mają natomiast możliwości, by stosować taki zapis. Po interwencji stowarzyszenia statuty mają zostać poprawione.

Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 45 im. Jana Matejki w Łodzi, która w statucie zabraniała dziewczynkom noszenia spodni w trakcie szkolnych uroczystości. Po interwencji stowarzyszenia, kurator nakazał szkole uchylenie zapisu, co już nastąpiło.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro