Reklama

Grażyna Kulczyk wyróżniona prestiżową nagrodą w Davos

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Nagrodę przyznano Polce za spektakularną działalność filantropijną na rzecz równości płci w sztuce oraz za wsparcie dla artystek.

Fundacja World Woman ogłosiła, że laureatką prestiżowej nagrody World Woman Hero in Art & Philanthropy została w tym roku Grażyna Kulczyk. Wyróżnienie to zostało przyznane za jej niezwykłe zaangażowanie w promocję równości płci i konsekwentne wsparcie dla artystek. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Davos, w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego - jest częścią Światowej Agendy Kobiet z Davos, której celem jest zwrócenie uwagi na wpływowe kobiety i wprowadzenie globalnej równości w nowy paradygmat.

Nagroda World Woman Hero Award celebruje innowacyjny wkład Grażyny Kulczyk jako polskiej bizneswoman, kolekcjonerki, filantropki i zagorzałej orędowniczki artystek. "Niezachwiane zaangażowanie Grażyny Kulczyk we wzmacnianie pozycji kobiet poprzez sztukę i biznes jest inspirujące. Jej wizja i działania torują drogę artystkom na całym świecie" - powiedziała Rupa Dash, prezes World Woman Foundation,

"Wszystko, co robię - od stworzenia Starego Browaru, przez kolekcję czy aktywność w radach światowych muzeów i fundacji, po Muzeum Susch - pozwalało mi zawsze wpływać na rzeczywistość, kształtować ją poprzez kulturę. Bardzo wierzę w taką siłę sztuki. Dziś jestem pewna, że tej siły trzeba użyć, by z jednej strony zasiać ferment i wykreować impuls energii do innych kolekcji, a z drugiej - wspierać rolę kobiet we współczesnym świecie, renegocjować ich rolę w historii sztuki i nauki. Mogę i chcę wykorzystać dziś swoje zasoby, by dawać kobietom głos. I temu poświęcę następne lata. Linda Nochlin, amerykańska historyczka sztuki, napisała już w latach '70 znany esej: Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek? (Why Have There Been No Great Women Artists?). Były, tylko o nich nie mówiono, nie wiedziano, nie promowano ich lub przypisywano sobie ich twórczość. Historię sztuki pisali mężczyźni. Mężczyźni, którzy tworzyli dzieła, którzy je kupowali, którzy je promowali. Mam poczucie, że mogę się przyczynić do tego, by to zmienić. Dlatego zdecydowałam się poświęcić w 100% promocji kobiet w świecie sztuki" - powtarza konsekwentnie Grażyna Kulczyk, mówiąc o swojej misji.

Goście Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zostali także zaproszeni na wizyty w zlokalizowanym nieopodal Muzeum Susch, stworzonym przez Grażynę Kulczyk w 2018 roku. To multidyscyplinarne muzeum sztuki współczesnej i instytut badawczy w szwajcarskich Alpach Wschodnich, stworzone w miejscu przekształconego XII-wiecznego klasztoru, tworzy niepowtarzalną przestrzeń dla miłośników kultury. "Muzeum Susch to laboratorium sztuki, gdzie kobiety odgrywają centralną rolę" - podkreśla filantropka.

NAGRODA WORLD WOMAN HERO AWARD jest wyrazem uznania dla wkładu i zaangażowania niezwykłych kobiet, które poświęciły się propagowaniu zmian i wzmacnianiu pozycji kobiet i dziewcząt na całym świecie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro