Reklama
Reklama

W Wielkopolsce mamy "Najważniejsze odkrycie archeologiczne 2023 roku". Znaleźli je przy budowie drogi

fot. Towarzystwo Miłośników Łekna / FB/ screen
fot. Towarzystwo Miłośników Łekna / FB/ screen

Odkrycia dokonano w powiecie wągrowieckim.

Duża inwestycja w gminie Wągrowiec ruszyła w sierpniu 2022 roku w ramach zadania "Przebudowa i zagospodarowanie rynku z układem komunikacyjnym w średniowiecznej części dawnego miasta Łekno". Przebudowana zostać miała centralna część miejscowości. Latem ubiegłego roku prace przerwano. Ze względu na znalezisko.

Ferie Zimowe pełne atrakcji! Tylko w HAVET Hotel nad samym morzem. Pakiet z nurkowaniem, bogatym programem warsztatów i animacji oraz zupą w porze lunchu. Kolekcjonuj wspomnienia!
REKLAMA

O swoich odkryciach na trakcie od skrzyżowania ulic Szkolnej, Polnej i Placu Powstańców Wielkopolskich informowali wówczas przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Łekna. "Wiadomość archeologiczna roku 2023. Na łekneńskim rynku podczas prac drogowych wymiany nawierzchni natrafiono na ' drogę drewnianą", czyli z dzisiejszego ujęcia bruk drewniany wstępnie datowany na XV wiek" - przekazywali.

W weekend do sprawy wraca Regionalne Muzeum w Wągrowcu, dzieląc się dobrą informacją. "Średniowieczna droga drewniana w Łeknie została wybrana NAJWAŻNIEJSZYM ODKRYCIEM ARCHEOLOGICZNYM W POLSCE W 2023 ROKU w konkursie organizowanym przez Archeologia Żywa. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy oddali głosy na nasze badania. Gratulujemy zwycięzcom w innych kategoriach konkursu i wszystkim nominowanym, niezależnie od miejsca, które zajęli" - czytamy na portalu społecznościowym.

Muzeum dzieli się też kilkoma nowymi ciekawostkami. "Jak wiecie, na jednym z odcinków odsłoniliśmy aż 5 poziomów drewnianego moszczenia drogi, pomiędzy którymi zalegała warstwa mierzwy. To właśnie narastanie tej warstwy, składającej się z ziemi, wiórów, gałęzi, ścinków skór, fragmentów obuwia i odchodów zwierzęcych, co kilkanaście lat powodowała konieczność nadbudowywania kolejnych poziomów drogi. Dziś właśnie otrzymaliśmy ostatnią serię datowań dendrochronologicznych wykonanych przez panią Annę Elzanowską. Wyniki badań wskazują, że drewno z drugiego poziomu (po najstarszym) ścięto w 1445 r., a więc rok po powtórnej lokacji miasta! Materiał na kolejny, trzeci poziom pozyskano w 1462 r. co wiąże się z inwestycjami miejskimi po zbrojnym zajeździe na miasto i zmianie jego właściciela. Niestety, nie udało się uzyskać datowania najstarszego poziomu, ale jeszcze wszystko przed nami" -czytamy we wpisie. "Prócz wygranej w konkursie niezmiernie cieszy nas fakt, że jedna z prób została datowana na 1364 r +/- 8 lat, a więc na przybliżony czas pierwszej lokacji Łekna (przed 1370 r.). Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli się podzielić kolejnymi informacjami" - dodali.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro