Reklama

W latach 80-tych te węgierskie maszyny zrewolucjonizowały tabor MPK. 14 lat temu po raz ostatni Ikarusy wyjechały na swoje trasy

fot. Mateusz Trochowski / MPK Poznań / FB
fot. Mateusz Trochowski / MPK Poznań / FB

Dwa dni później uroczyście je żegnaliśmy.

O kultowych pojazdach we wpisie na portalu społecznościowym przypominają przedstawiciele poznańskiego MPK. "W latach osiemdziesiątych wprowadziliśmy nowe autobusy marki Ikarus, zastępując wysłużone już Jelcze. Nowe jednostki szybko zdobyły dominującą pozycję w naszym taborze autobusowym, pełniąc niezawodnie swoją rolę przez kolejne trzy dekady" - czytamy.

"14 stycznia 2010 roku stał się dniem, w którym ostatni raz wyjechały na trasę (liniowo), zamykając swój rozdział w historii naszego transportu publicznego. Dwa dni później, na Placu Wolności, odbyło się ich uroczyste pożegnanie. Obecnie w Poznaniu można spotkać trzy autobusy marki Ikarus należące do MPK Poznań - jeden autobus techniczny oraz dwa autobusy historyczne" - dodają przypominają przedstawiciele MPK.

Przypomnijmy. Aż 55 Ikarusów trafiło do Poznania na początku lat 80-tych. Te węgierskie maszyny zrewolucjonizowały tabor komunikacji miejskiej w naszym mieście. "Komfort jazdy przegubowym Jelczem i jego węgierskim następcą był nieporównywalny" - mówił kilka lat temu Wojciech Tulibacki, ówczesny prezes MPK Poznań.

W pierwszy kurs Ikarus 1001 wyruszył 29 czerwca 1981 roku. Wybrano dla niego linię nr 82. Następnie pojawiał się m.in. na liniach 61 i 68 wzbudzając ogromne zainteresowanie pasażerów. Poznaniacy zaczęli się przyzwyczajać do widoku tak nowoczesnego pojazdu na ulicach, a do Poznania zaczęły przyjeżdżać kolejne zamówione autobusy. W połowie lat 80-tych na stanie było łącznie 200 autobusów Ikarus różnych typów. Kolejne wersje wozów tej marki dotarły do MPK Poznań w 1992 roku.

Ikarusy jeździły po Poznaniu na regularnych liniach do stycznia 2010 roku. W ostatnich latach swojej obecności w stolicy Wielkopolski można je było zobaczyć głównie na liniach nocnych. Właśnie pięć lat temu zdecydowano, by zachować dwa egzemplarze takich autobusów po to, by cieszyły oko przyszłych pokoleń.

16 stycznia 2010 roku odbyła się Pożegnalna Parada Ikarusów. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało na Placu Wolności sześć pojazdów. Towarzyszyły im dwa wozy naprawcze. Główną atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia na miejscu kierowcy. Parada cieszyła się sporym zainteresowaniem poznaniaków.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
53.78 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro