Pracownicy Poczty Polskiej ujawniają zarobki i domagają się podwyżki. "Chyba o nas zapomnieli"
Związek Zawodowy Pracowników Poczty Polskiej opublikował list otwarty.
- Zgadzamy się z Wami, że jednym z naszych problemów jest to, że o nas zapomniano - takim smutnym akcentem Związek Zawodowy Pracowników Poczty Polskiej rozpoczął wpis w social mediach i przypomniał, że Poczta Polska działa już ponad 446 lat, ale 2024 rok może być tym rokiem, w którym Poczta zakończy swoją działalność.
Niech każdy weźmie choć jeden List Otwarty, zaniesie do Biura Poselskiego, gazety, ministerstwa, gminy, niech wywiesi, upubliczni, udostępni ten post, wówczas Państwo sobie o Poczcie przypomni! Razem jesteśmy mocniejsi - nawołuje Związek Zawodowy.
W liście otwartym Związek straszy, że Polska może być jedynym krajem bez własnej, narodowej Poczty.
Poczta Polska S.A. Pocztowy Operator Wyznaczony, według doniesień medialnych, rok 2023 zakończy stratą spowodowaną między innymi realizacją obowiązkowych usług powszechnych (zadania niekomercyjne) na poziomie około minus 700-800 mln złotych, co oznacza, że w lutym 2024 roku firma może stanąć na progu upadłości. Brak zdolności do regulowania należności i wypłat wynagrodzeń dla 63 000 pracowników! - czytamy w liście otwartym.
Mowa w liście również o kwocie wynagrodzenia dla pracowników, która ma wynosić od 1 stycznia 2024 roku 4 023 złotych, czyli aż o 219 złotych mniej niż minimalne wynagrodzenie w Polsce.
Związek uważa, że aby Poczta Polska przetrwała, konieczne są działania, do których zalicza: wsparcie właściciela - Państwa Polskiego - w zakończeniu negocjacji płacowych skutkujących wzrostem wynagrodzeń Pocztowców. Niezwłoczne pozyskanie decyzji Komisji Europejskiej uruchamiającej wypłatę dofinansowania z tytułu straty na świadczeniu usługi za lata 2021 i 2022. Wśród działań Związek wymienia też zmianę ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. oraz zmianę kwoty dotacji celowej na rok 2024. Kolejny postulat, to zaprzestanie "kanibalizmu usług" spółek Skarbu Państwa poprzez uporządkowanie relacji pomiędzy Orlen Paczka a Pocztą Polską. Ostatni postulat mówi o wypracowaniu "mapy drogowej dla Poczty Polskiej" określający jej zadania i cel istnienia.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty Polskiej zapowiada, że będzie walczył o miejsca pracy 63 000 Pocztowców.
Najpopularniejsze komentarze