Reklama
Reklama

Koniec koczowiska Romów na byłych działkach przy Lechickiej? Inwestor chce tu postawić osiedle!

Widok na koczowisko | fot. Czytelnik
Widok na koczowisko | fot. Czytelnik

Inwestor zawnioskował do urzędników o wydanie decyzji środowiskowej.

Romowie pojawili się na terenie po byłych ogródkach działkowych w rejonie ulicy Lechickiej w 2014 roku. Teren wcześniej musiał opuścić Polski Związek Działkowców - doszło do wywłaszczenia na rzecz prywatnej osoby. W 2016 roku pisaliśmy na epoznan.pl, że w starych altanach mieszka nawet 200 osób, a w 2020 roku żyły tu trzy duże rodziny romskie liczące w sumie około 60 osób.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Romowie otrzymują pomoc m.in. od Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Miasto ustawiło na terenie przenośne toalety, doprowadziło wodę, podstawiło też kontener na śmieci. Wszystko w ramach doraźnej pomocy, bo teren nie należy do miasta.

Jak dowiedzieliśmy się od Jacka Tomaszewskiego z Rady Osiedla Piątkowo, w temacie koczowiska coś zaczęło się dziać. Potwierdziliśmy to w Urzędzie Miasta. - 28 listopada 2023 roku do Wydziału Klimatu i Środowiska UMP wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Budowa zespołu budynków wielorodzinnych, wraz z infrastrukturą towarzysząca, zlokalizowanego przy ul. Tymienieckiego w Poznaniu na działkach ew. nr 7/14 (ark. 01) obręb Winiary". Inwestorem jest osoba fizyczna - wyjaśnia Izabela Dutkowiak, zastępczyni dyrektorki Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. - Postępowanie administracyjne jest w trakcie procedowania. Wydział wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z prośbą o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Do tej pory otrzymano opinię od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu, który stwierdził brak potrzeby jej przeprowadzania - dodaje. Wydział analizuje obecnie kartę informacyjną przedsięwzięcia.

Co istotne, dla tego obszaru nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - Tereny Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. 23 lutego (częściowo zlikwidowanych), znajdujących się pomiędzy ulicami Umultowską, Lechicką, Księcia Mieszka I i K. Tymienieckiego nie są objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - przyznaje Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ul. Tymienieckiego" w Poznaniu został skierowany do Biura Rady Miasta Poznania. Podczas najbliższego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji RMP w porządku obrad jest opiniowanie wyżej wspomnianego projektu uchwały - dodaje.

Na ten moment nie wiadomo kiedy, a nawet czy miałoby tu powstać osiedle, ale inwestor z całą pewnością się do tego przymierza. Z nieoficjalnych ustaleń radnego Tomaszewskiego wynika, że to właściciel terenu przymierza się do jego sprzedania, ale już z przygotowanym wstępnym projektem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
16.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro