Reklama

Milion złotych kary od UOKiK dla wakacyjnego portalu. Chodzi o ceny wczasów wyświetlane na stronie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Lance Asper / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Lance Asper / unsplash.com

Ceny w wyszukiwarce były niższe od tych, które pojawiały się na stronie konkretnej oferty.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się działalności portalu wakacje.pl. Z informacji od klientów wynikało, że w wyszukiwarce ceny wczasów były inne, niż po kliknięciu w konkretną ofertę. - Każdy konsument może wpisać na tej stronie swoje kryteria i według nich wyszukać oferty zagranicznych wyjazdów, może je też sortować od najtańszych do najdroższych oraz filtrować według cen. Następnie wyświetla się lista ofert wraz z cenami, które w wielu przypadkach nie zgadzały się z cenami podanymi po kliknięciu w szczegóły oferty: były wyższe lub niższe. Często nie zawierały obowiązkowej składki na fundusz gwarancyjny lub były to ceny historyczne. Z monitoringu serwisu wakacje.pl przeprowadzonego przez UOKiK w toku postępowania wynikało, że problem różnic cenowych dotyczył co najmniej 40 proc. sprawdzonych ofert. Powodowało to zafałszowanie wyników wyszukiwania: niektóre z nich powinny się plasować na innych miejscach w rankingu najtańszych ofert, zaś niektóre mogły nie być widoczne - tłumaczy UOKiK.

Zadaniem wyszukiwarki jest porównanie ofert, a listing portalu wakacje.pl nie pozwalał na prawidłową weryfikację cen wczasów. - W efekcie konsumenci nie docierali do ofert, które spełniłyby ich kryteria, poświęcając czas na zapoznanie się z takimi, które im nie odpowiadały. Poprzez nierzetelne działanie wyszukiwarki konsumenci byli wprowadzani w błąd, wskutek czego mogli podejmować nieoptymalne decyzje zakupowe.

Prezes UOKiK nałożył na spółkę Wakacje.pl karę w wysokości ponad miliona złotych za stosowanie nieuczciwej praktyki. Nakazał też spółce zaprzestania kwestionowania tej praktyki. Spółka może się odwołać od decyzji. Podobne postępowanie toczy się w stosunku do travelplanet.pl.

Zarząd spółki poinformował, że nie zgadza się z przyjętą przez Prezesa UOKiK argumentacją. - Wakacje.pl to serwis zbierający i prezentujący oferty blisko 100 biur podróży. Prezes UOKiK obarczył Wakacje.pl odpowiedzialnością za różnice w cenach ofert tychże biur, które mogą występować pomiędzy ceną wyświetlaną na wynikach wyszukiwania a widoczną na szczegółowym widoku oferty. UOKiK pominął okoliczność, że serwis Wakacje.pl, jako agent turystyczny, prezentuje zawsze ceny, jakie zostały mu przesłane przez biura podróży i na żadnym etapie nie wpływa na ich poziom. Same biura podróży powinny zgodnie z obowiązującymi przepisami przesyłać aktualne ceny do swoich pośredników, w tym do Wakacje.pl - informuje spółka i zapowiada odwołanie od decyzji UOKiK.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro