Nie żyje legenda poznańskiego teatru
Izabella Cywińska miała 88 lat.
Historię Cywińskiej przytacza Biuletyn Miejski. Cywińska ukończyła studia w Warszawie m.in. na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na początku lat 70. była dyrektorem Teatru w Kaliszu. W roku 1973 reaktywowała Teatr Nowy w Poznaniu i szefowała instytucji przez 16 lat. - Stworzyła jeden z najlepszych teatrów w Polsce, scenę otwartą, gotową do dialogu z publicznością, zaangażowaną społecznie. Udało jej się zatrudnić do współpracy indywidualności - czytamy w Biuletynie Poznańskim.
- Jako reżyser realizowała spektakle w Teatrze Telewizji (m.in. "Nora" Ibsena i "Śmierć Tarełkina" Suchowo-Kobylina) oraz produkcje filmowe (serial "Boża podszewka" w 1997 roku i 2004 roku, filmy "Kochankowie z Marony", "Cud purymowy"). Od 12 września 1989 roku do 14 grudnia 1990 roku sprawowała urząd Ministra Kultury i Sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Od 1990 roku do 1994 roku pełniła funkcję prezesa Fundacji Kultury, jednocześnie w latach 1992-1994 zasiadała w Radzie do spraw Kultury przy Prezydencie RP.
Cywińska ma na swoim koncie m.in. głośny spektakl "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć", za który była przez kilka miesięcy internowana.
Izabella Cywińska 10 lat temu została Honorową Obywatelką Miasta Poznania. Zmarła w wieku 88 lat.
Najpopularniejsze komentarze