Reklama

Coraz mniej ślubów w kościołach, księża narzekają na małe dochody

Zdjęcie ilustracyjne | fot. katman1972 / sxc.hu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. katman1972 / sxc.hu

Według Głównego Urzędu Statystycznego, liczba zawieranych ślubów kościelnych spadła w 20 lat o 40 procent.

Sprawie przyjrzał się Onet. Okazuje się, że księża przeważnie mają cennik dla osób, które chcą zawrzeć związek małżeński w kościele. W miejscach, gdzie sytuacja mieszkańców jest stosunkowo dobra, jest to przeważnie od 800 do 1000 złotych. W rejonach Polski, w których mieszkańcom wiedzie się gorzej, to około 500 złotych.

Jeden z duchownych z Podhala w rozmowie z dziennikarzem Onet.pl przyznał, że gdy para pyta go, ile oczekuje pieniędzy za udzielenie ślubu, pokazuje swój rejestr, w którym wpisane są kwoty od innych par. Przeważnie dostaje 1000 złotych za ślub i uważa, że nie jest to wysoka kwota, biorąc pod uwagę, ile obecnie młoda para wydaje na wesele.

Ale Onet rozmawiał też z duchownym z Wielkopolski. Konkretnie z parafii położonej pod Kępnem. - Ludzie myślą, że ja mam im dawać sakramenty za darmo, bo od tego jestem - powiedział Onetowi ksiądz. Jak zauważa, że lekarz powinien leczyć z powołania, ale dostaje za to spore wynagrodzenie. U niego w parafii chrzty udzielane są za darmo, rodzice mogą dać ofiarę, ale nie muszą. W przypadku ślubu jest inaczej. - Młodzi na wesele wydają krocie, więc ja nie mogę być pominięty. Kasuję po 600-800 zł od ludzi biedniejszych, do nawet 1500 zł od bogaczy. To wbrew pozorom nie są tak duże pieniądze. Obecnie coraz mniej ludzi ślubuje w kościele. Są miesiące, gdy ślubów mam cztery w miesiącu, a w innych ani jednego. Jeśli w danym roku tylko ze ślubów zarobię 7 tys. zł, to już jest sukces. Podobną kwotę zarabia mój wikary, bo tymi ślubami się z nim dzielę - dodał.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat o 40% spadła liczba zawieranych w kościele. W przypadku Poznania odnotowano spadek o 28 punktów procentowych, ale w przypadku powiatu poznańskiego już o prawie 36 punktów procentowych. W Wielkopolsce największy spadek odnotowano w powiecie wągrowieckim - o 41 punktów procentowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro