Reklama
Reklama

Arcybiskup Gądecki apeluje do prezydenta Dudy, by nie podpisywał ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa

fot. Arcybiskup Stanisław Gądecki FB
fot. Arcybiskup Stanisław Gądecki FB

Poinformowano o tym w piątek.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz metropolita poznański, wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy. - Zwracam się z uprzejmą prośbą o odmowę podpisania ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazanie jej do ponownego rozpoznania przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - pisze duchowny.

Jak podaje episkopat.pl, arcybiskup Gądecki zwrócił uwagę w liście, że "zapłodnienie pozaustrojowe nie jest metodą leczenia niepłodności". Kościół w tej sprawie odwołuje się do argumentów religijnych, jak i prawno-naturalnych. - Ludzkie życie jest wartością podstawową i niezbywalnym dobrem. Domaga się zatem bezwzględnej ochrony, a więc niezależnie od okresu i jakości życia człowieka. Metoda in vitro tymczasem jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą +produkcją+ stanowiącą +formę zawładnięcia życiem ludzkim+ - twierdzi arcybiskup.

Metropolita poznański w dokumencie przyznaje, że bezpłodność "jest ciężką próbą", a w Polsce powinno się stworzyć narodowy program "prawdziwego leczenia niepłodności". - Współczesna medycyna wskazuje bowiem jasno, że usunięcie medycznych lub psychologicznych przyczyn niepłodności daje znacznie większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka niż procedury sztucznie wspomaganego rozrodu.

Równocześnie arcybiskup zaznacza, że dzieci poczęte metodą in vitro należy "przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak dzieci poczęte naturalnie".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro