Reklama
Reklama

Studenci zaczęli okupować budynek akademika "Jowita". Sprzeciwiają się decyzji UAM o sprzedaży obiektu

fot. Łukasz Kędziora/archiwum
fot. Łukasz Kędziora/archiwum

Wracamy do kontrowersyjnego tematu losów budynku, w którym mieścił się akademik "Jowita".

Redakcja epoznan.pl informowała już w czerwcu, że rektor UAM Bogumiła Kaniewska zapowiadała próbę pozyskania pieniędzy na remont akademika. Studenci mieli korzystać z obiektu "Jowita" tylko do końca września. UAM stanął przed dylematem, ponieważ jeśli zainwestowałby pieniądze w remont "Jowity", nie mógłby wybudować drugiego akademika na Kampusie Morasko. Pieniądze ze sprzedaży akademika "Jowita" miały być przeznaczone właśnie na budowę drugiego obiektu na Morasku.

W piątek studenci oficjalnie poinformowali o okupowaniu budynku, w którym mieści się akademik "Jowita" - Pokojowa okupacja ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec decyzji władz UAM w sprawie "Jowity", ale również ogólnej polityki zarządzania uniwersytetami w Polsce. Akademik Jowita w październiku 2023 roku nie przyjął nowych osób studenckich. Wcześniej co roku stawał się domem dla ponad 300 studentek i studentów z Polski i zza granicy. W kwietniu rektorka UAM ogłosiła planowaną sprzedaż budynku oraz działki. Obecny kryzys mieszkaniowy dotyka szczególnie młode osoby z mniej zamożnych domów, dla których miejsce w akademiku to często jedyna szansa na rozpoczęcie studiów. Pozbawianie ich możliwości zamieszkania w DS Jowita, który znajduje się w centrum Poznania, w bliskiej odległości od wielu wydziałów, jest krokiem skandalicznym i niezrozumiałym dla społeczności studenckiej - tłumaczą studenci UAM.

Według nich zmiany w polityce edukacyjnej przyczyniają się do utrudniania dostępu do edukacji wyższej dla szerszych grup społecznych. Jak twierdzą studenci coraz wyższe opłaty za akademiki, brak skutecznych programów stypendialnych, publicznych stołówek oraz ograniczone możliwości wsparcia finansowego sprawiają, że uczelnie stają się miejscem dostępnym jedynie dla nielicznych.

W kontekście braku zaplecza socjalnego, uczestniczki i uczestnicy wyrażają obawy dotyczące ograniczonych środków przeznaczonych na pomoc materialną. Brak skutecznych programów pomocy socjalnej oraz niewystarczające stypendia powodują, że wiele osób studiujących boryka się z trudnościami finansowymi, co może wpływać negatywnie na ich wyniki akademickie oraz samopoczucie - informują studenci i zapewniają, że działania okupacyjne zostaną przeprowadzone pokojowo z zachowaniem zasad obowiązujących we wspólnocie akademickiej.

Do okupowanego przez studentki i studentów akademika Jowita w Poznaniu ma przyjechać kanclerz uczelni. Będzie to pierwsza konfrontacja władz uczelni ze studentkami i studentami. Ma zamiar spotkać się z osobami uczestniczącymi w proteście i posłuchać ich postulatów.

Postulaty studentów:

1. Remont i przywrócenie funkcji akademika budynkowi DS Jowita

2. Zwiększenie zasobu akademików

3. Publiczne stołówki i pokoje socjalne na uniwersytecie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro