Reklama

W Wielkopolsce powstał nowy kierunek lekarski. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej uczelnia nie powinna kształcić lekarzy. Jest decyzja prokuratury

fot. Uniwersytet Kaliski FB
fot. Uniwersytet Kaliski FB

1 października w Kaliszu formalnie zaczął funkcjonować nowy wielkopolski uniwersytet, na którym pojawił się kierunek lekarski.

Uniwersytet nosi imię prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Wcześniej uczelnia działała jako Akademia Kaliska. Nowością jest nie tylko zmiana nazwy szkoły wyższej, ale też fakt, że od października kształci ona lekarzy w ramach kierunku lekarskiego. Krytycznie do sprawy od początku podchodzi Naczelna Izba Lekarska, która zawiadomiła w tej sprawie prokuraturę. Jej zdaniem mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez uniwersytet.

- W ocenie samorządu lekarskiego uczelnia otworzyła kierunek lekarski nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia - podała w październiku NIL. - Dopuszcza się możliwość popełnienia przestępstwa na niekorzyść osób przystępujących do rekrutacji, jak i osób, które podjęły studia na ww. kierunku, albowiem - zgodnie z wiedzą Lekarskiego Samorządu Zawodowego - uczelnia taka nie spełnia standardów kształcenia przygotowującego do wykonania zawodu lekarza, a tym samym będzie to rodzić przeszkodę do uzyskania prawa wykonania zawodu - dodała.

Uniwersytet Kaliski odpierał zarzuty tłumacząc, że kierunek uruchomiono w oparciu o zgodę Ministra Edukacji i Nauki wydaną w grudniu ubiegłego roku. Kształcenie lekarzy ma więc się tu odbywać zgodnie z przepisami. Co więcej, uczelnia uruchomienie kierunku lekarskiego tłumaczy m.in. fatalną sytuacją kadrową w tym rejonie Polski. Ma tu bowiem dramatycznie brakować lekarzy, co przekłada się na opiekę nad pacjentami.

Teraz okazuje się, że prokuratura zgadza się z argumentacją uczelni. Jak podaje portal faktykaliskie.info, prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Stwierdzono bowiem brak ustawowych znamion czynu zabronionego. Wskazano, że dokonywanie oceny standardów i poziomu kształcenia nie może być rozpatrywane w zakresie prawa karnego.

Na nowym kierunku lekarskim kształci się 90 studentów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
61.38 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro