Reklama

Centrum Poznania znowu będzie bez tramwajów! Podano szczegóły, ale nie wiadomo do kiedy potrwają utrudnienia

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

To kiepska wiadomość dla pasażerów.

Tak jak podawaliśmy już we wtorek na epoznan.pl, miasto szykuje się do uruchomienia ruchu tramwajowego na ulicy 27 Grudnia, ale by było to możliwe, konieczne jest rozwieszenie sieci trakcyjnej w rejonie placu Gwarnego. Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego, prace podzielono na dwa etapy. Pierwszy zaplanowano na sobotę i niedzielę (2, 3 grudnia), a drugi ruszy w poniedziałek, 4 grudnia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Prace planowane w pierwszym etapie (weekend 2-3 grudnia) spowodują brak możliwości przejazdu tramwajów przez centrum od mostu Teatralnego do placu Wielkopolskiego (przez ulice Fredry, Mielżyńskiego, plac Cyryla Ratajskiego i 23 Lutego). Nie będzie także przejazdu ulicą Św. Marcin (od Towarowej do Al. Marcinkowskiego) - podaje ZTM. - Obsługę centrum zapewnią tramwaje linii numer 9 i 13, którymi będzie można dotrzeć ulicami Strzelecką i Podgórną do przystanku Aleje Marcinkowskiego. Trasa "dziewiątki" nie zmieni się, natomiast "trzynastka" będzie kursować ze Starołęki do centrum zmienioną trasą przez rondo Rataje i węzeł AWF. Do al. Marcinkowskiego będzie też dojeżdżać specjalna świąteczna bimba nr 24 - dodaje.

W weekend uruchomione zostaną dwie linie wahadłowe - nr 93 na trasie Kórnicka / Jana Pawła II - plac Bernardyński po południowym torze oraz nr 98 na trasie rondo Śródka - plac Wielkopolski po dwóch torach. Obsługa komunikacyjna centrum zostanie wzmocniona także liniami autobusowymi.

Ale to nie koniec. Te zmiany wiadomo, że będą obowiązywać jedynie przez dwa dni, a więc w sobotę i niedzielę. W poniedziałek ruszy drugi etap prac i w tym przypadku nie podano, do kiedy zmiany w komunikacji miejskiej będą aktualne. A jest ich sporo.

- Prace przyłączeniowe konieczne do przeprowadzenia w drugim etapie (od 4 grudnia) spowodują brak możliwości kursowania tramwajów przez centrum od mostu Teatralnego do placu Ratajskiego (przez ulice Fredry i Mielżyńskiego). Nie będzie także przejazdu ulicą Św. Marcin, Alejami Marcinkowskiego, Podgórną i Strzelecką. Od strony Warty tramwaje będą dojeżdżać do przystanków: Wrocławska i Plac Ratajskiego. Umożliwi to dodatkowa linia nr 96, która połączy te dwa miejsca, jeżdżąc przez rondo Śródka - zaznacza ZTM.

- Obsługa komunikacyjna centrum od strony Śródki zostanie dodatkowo wzmocniona liniami autobusowymi nr 160 i 163, które będą miały wydłużoną trasę. Aby ułatwić przejazd na ulicy Solnej (na wysokości posesji nr 1) w kierunku ronda Śródka zostanie uruchomiony przystanek tymczasowy dla linii autobusowych 160 i 163. Z dodatkowego przystanku będą także korzystać autobusy linii nocnych nr 213, 214, 223 i 224. Obsługa komunikacyjna centrum od strony ronda Rataje zostanie wzmocniona liniami autobusowymi nr 167 i 911, które pojadą tam przez Garbary i most Królowej Jadwigi.

Wszystkie szczegóły można znaleźć TUTAJ.

  • Aktualizacja
    środa, 29.11.2023 r., godz. 13.49
    Aktualizacja
    środa, 29.11.2023 r., godz. 13.49
    Zarówno PIM, jak i ZTM nie potrafią wskazać, do kiedy w centrum będą występować utrudnienia spowodowane pracami. Wiele ma zależeć od pogody. Miasto zapewnia, że będzie robić wszystko, by tramwaje w centrum pojechały przed świętami, a więc wszystko wskazuje na to, że utrudnienia potrwają nie kilka, a kilkanaście dni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
15.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro