Reklama
Reklama

OT.Warta dla ludzi

Po latach ciszy w poznańskich Łazienkach Rzecznych znów panuje gwar. Znów jak za dawnych, dobrych czasów, klimatyczne wnętrza są pełne ludzi. W przeszłości ochoczo przybywali tu miłośnicy kąpieli, dziś chętnie odwiedzają je... miłośnicy dobrego jedzenia. Wszystko za sprawą restauracji OT.Warta, która od roku zaprasza w swoje gościnne progi.

Pomysł na restaurację w tak wyjątkowym miejscu narodził się podczas spaceru z psem. Któregoś dnia Michał Niemiec - poznański restaurator z wieloletnim doświadczeniem, twórca sieci restauracji WHY THAI, zauważył, że zabytkowy budynek Łazienek Rzecznych jest odnawiany. Pomyślał wtedy, że wspaniale byłoby otworzyć tu lokal. - Przez wiele lat marzyłem o stworzeniu w Poznaniu nowego konceptu restauracji. Chciałem stworzyć miejsce, które goście szczerze pokochają, takie, z którego nie będą chcieli wychodzić godzinami - mówi. Spełnił swoje marzenie. Jesteśmy na wczasach?

Renowacja tchnęła we wzniesiony w latach 1924-1925 budynek Łazienek Rzecznych nowe życie, a OT.Warta otworzyła nowy rozdział tego pięknego, uwielbianego przez poznaniaków miejsca. Tutaj przedwojenny, nieco nostalgiczny styl zgrabnie przeplata się z nowoczesnością, tworząc - zgodnie z zamysłem twórcy - współczesny miejski kurort nowej generacji. Czas na moment tu zwalnia, a człowiek czuje się jak na wczasach, mimo tego, że ciągle jest w dużym mieście. Może do woli delektować się spokojem i celebrować chwile.

- W latach 20 ubiegłego wieku Łazienki Rzeczne były jednym z kultowych miejsc w Poznaniu - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Znajdowało się tam główne miejskie kąpielisko, a także restauracja i stacja pogotowia ratunkowego. Dzięki modernizacji zabytek odzyskał dawny blask. Przywrócono przedwojenną formę i kolorystykę budynku, zachowano też wiele oryginalnych elementów.

To, co najlepsze

Sielski, iście wakacyjny klimat króluje również w autorskim menu restauracji, za którym stoi Michał Niemiec. Na stołach prym wiedzie kuchnia śródziemnomorska, której kroku dotrzymują dania kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu - wszystkie bazują na świeżych, lokalnych produktach najwyższej jakości. W weekendy w sezonie letnim można zjeść tu dobre śniadanie z pięknym widokiem na rzekę, a serwowane słodkości biją na głowę desery zjedzone w popularnych wakacyjnych kurortach.

Liczy się wnętrze. Nie od dziś wiadomo, że wizyta w restauracji to nie tylko jedzenie, ale szereg doznań, które razem wzięte układają się w spójne, niezwykle przyjemne doświadczenie. W końcu doznania smakowe to wielowymiarowe wrażenia dla wszystkich zmysłów. W OT.Wartej wrażeń, zarówno tych smakowych, jak i estetycznych, zdecydowanie nie brakuje. Wnętrza lokalu, zaprojektowane przez poznańskie studio projektowe mode:lina, w nowoczesny sposób flirtują z przedwojennym stylem, czerpiąc z niego pojedyncze, charakterystyczne detale, takie jak ciepłe naturalne drewno czy koniakowa skóra tapicerek. Są jasne, otwarte i stanowią luźną interpretację Warty, u brzegów której stoi budynek. Króluje tu szarość betonu oraz zgaszone zielenie, ściany zdobią ciemne falowane płyty, a obłe patynowane lustra przywodzą na myśl odbijającą światło taflę wody.- OT.Warta to miejsce, w którym w pełni mogę realizować się jako restaurator, bo jej konwencja pozwala mi puścić wodze fantazji. Jak sama nazwa wskazuje, OT.Warta jest dedykowana otwartym ludziom, którzy cenią sobie to, co dobre i piękne. To miejsce, które także mnie samemu pozwoliło się otworzyć na nowe - mówi właściciel restauracji Michał Niemiec.Restauracja przywróciła również gwar w poznańskich Łazienkach Rzecznych. Te, zupełnie jak przed laty tętnią życiem, otwarte dla wszystkich.

W poznańskich Łazienkach Rzecznych oprócz restauracji OT.Warta znajduje się także nowoczesna przestrzeń biurowa zaprojektowana w ramach inkubatora przedsiębiorczości Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. Obecnie zlokalizowane są tam dwa otwarte biura, każde o powierzchni 100 m kwadratowych.

- Miasto Poznań mocno stawia na dziedzictwo kulturowe i kulinarne.Tym bardziej cieszę się, że mogliśmy przywrócić mieszkańcom Poznania następny, piękny fragment historycznego dziedzictwa naszego Miasta. Tak właśnie postrzegamy naszą misję - mówi Grzegorz Michalski, Prezes Spółki Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji - właściciela "Łazienek". To właśnie ta firma, wykorzystując swoje techniczne know-how oraz umiejętność łączenia skomplikowanych modeli finansowania takich przedsięwzięć, podjęła się renowacji i odrestaurowania zabytkowego obiektu.

A to jak Łazienki zmieniały się można zobaczyć na filmie oraz archiwalnych zdjęciach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro