"Dziura Toruńska" w centrum Poznania zostanie zagospodarowana? Złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej
O sprawie w weekend poinformował nas Poznański Trójkąt Bermudzki. Już w sobotę napisaliśmy wiadomość z pytaniami do firmy Skanska, której spółka zależna widnieje w dokumentach jako potencjalny inwestor. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Z informacji SkyscraperCity.com wynika, że inwestycja zakłada realizację czterech obiektów biurowo-usługowo-mieszkalnych z wielopoziomowym parkingiem o łącznej powierzchni zabudowy 22 tys. m2. Budynki miałyby mieć od 5 do nawet 15 kondygnacji.
Gazeta Wyborcza próbowała uzyskać informacje na ten temat w Skanska. Dziennikarz usłyszał jedynie, że trwa rozglądanie się za działkami w centrum Poznania pod kątem ewentualnych inwestycji, w tym tej przy Roosevelta, ale to wciąż miejski teren i nic nie jest przesądzone. Miasto ma wiedzieć o tym, że Skanska jest zainteresowana kupieniem terenu i przygotowuje koncepcję zagospodarowania, ale urzędnicy zaznaczają, że do sprzedaży działek dojdzie w drodze przetargu. Nie ma więc gwarancji, że to Skanska wygra.
Dziura Toruńska to teren między Mostem Uniwersyteckim i ulicą Libelta wzdłuż torów kolejowych prowadzących w stronę Torunia (stąd nazwa) i ulicy Roosevelta w ścisłym centrum Poznania. To kilkanaście hektarów ziemi należącej do miasta. Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku magistrat rozstrzygnął konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Ostatecznie nie przyznano pierwszej nagrody. W ocenie sędziów żadna z prac nie spełniła całkowicie celu postawionego uczestnikom. Przyznano II i III nagrodę. Nagrodzone projekty i wytyczne sądu konkursowego miały być pomocne dla pracowników Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, którzy będą opracowywać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Więcej pisaliśmy TUTAJ.
Najpopularniejsze komentarze