Reklama

Poznańscy urzędnicy obiecują, że będą posługiwać się prostym językiem. Podpisali deklarację

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński

Oznacza to, że jego przedstawiciele będą nadal dążyć do prostej komunikacji i zachowywać standardy językowe.

Urząd Miasta Poznania dołączył do grona instytucji, które podpisały "Deklarację prostego języka". Deklarację podpisano podczas piątej, jubileuszowej edycji Forum Prostego Języka "Prosto i kropka".

"Każda instytucja, która zdecyduje się na podpisanie deklaracji, zobowiązuje się, że będzie dążyć do tego, aby jej pracownicy przestrzegali zasad prostego języka w mowie i piśmie i szerzyli je wśród innych. Powinna też tworzyć standardy językowe i zachęcać do ich stosowania, a także uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych - bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy wykształcenia" - informują miejscy urzędnicy.

Urząd Miasta Poznania już od kilku lat angażuje się w działania na rzecz prostej komunikacji, podpisanie deklaracji stało się więc kolejnym ważnym krokiem w realizacji tego przedsięwzięcia.

"Obok urzędu do inicjatywy przystąpiły m.in.: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Łącznie w Polsce deklarację prostego języka podpisało już 68 instytucji różnego typu" - dodają przedstawiciele magistratu.

Po raz pierwszy dokument ten został podpisany 3 października 2018 roku przez przedstawicieli ministerstw i innych instytucji ważnych dla prostego języka. W kolejnych latach do inicjatywy dołączały następne podmioty państwowe i samorządowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

W kilkunastu powiatach ostrzeżenie IMGW odwołano
19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro