Reklama

Rekordowa liczba nowych zakażeń HIV. Zachęcają, by po tzw. ryzykownym zachowaniu, czyli choćby seksie bez prezerwatywy" wykonać test

Ubiegłoroczna akcja w Poznaniu | fot. Materiały prasowe
Ubiegłoroczna akcja w Poznaniu | fot. Materiały prasowe

Rekordowa liczba nowych zakażeń HIV. Zachęcają, by po tzw. ryzykownym zachowaniu, czyli choćby seksie bez prezerwatywy" wykonać test

Według danych organizatorów akcji, rok 2022 z 2384 nowo wykrytymi zakażeniami HIV był rekordowy w historii Polski. Już wiadomo, że w tym roku będzie jeszcze gorzej. Tylko do połowy listopada zgłoszono 2590 zakażeń. Należy pamiętać, że wiele osób może nie wiedzieć o swoim zakażeniu. Dlatego tak ważne są badania. Jak podkreślają, dziś, dzięki nowoczesnym lekom, dostępnym w Polsce bezpłatnie, z HIV można normalnie żyć i mieć zdrowe dzieci. Trzeba jednak zrobić test i poddać się leczeniu. Ma o tym przypominać specjalna akcja. 29 listopada czerwona kokardka z napisem "Razem przeciw HIV" wyświetlana na fasadach budynków w Warszawie. To happening organizowany przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej 'Res Humanae' oraz Gilead Sciences.

"To już ósma taka akcja organizowana w przededniu Światowego Dnia AIDS, który jak co roku obchodzić będziemy 1 grudnia. W ten sposób Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej 'Res Humanae' oraz Gilead Sciences chcą przypomnieć, jak ważne są testy na HIV. Badanie takie trzeba wykonać szczególnie po tzw. ryzykownym zachowaniu, czyli choćby seksie bez prezerwatywy. I to przez cały rok, a nie tylko z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania, przypadającego w tym roku między 20. a 27. listopada" - mówi Mateusz Liwski, prezes 'Res Humanae'.

O tym, że HIV nie należy się wstydzić przekonuje Dorota Stobiecka z "My, Rodzice" - stowarzyszenie matek, ojców, i sojuszników osób LGBTQIA. "Walczyliśmy i walczymy z pokutującym wciąż mitem jakoby osoby nieheteronormatywne były główną grupą narażoną na zakażenie HIV. A przecież HIV może dotyczyć każdego" - podkreśla.

"HIV to dziś jedna z wielu chorób przewlekłych. Każdy, kto się testuje, a w razie pozytywnego wyniku przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może z nim normalnie żyć. Nie ma mowy o rozwoju AIDS, można mieć zdrowe dzieci i pewność, że nie zakazi się partnera, bo osoba lecząca się z czasem staje się niezakaźna. Właśnie dlatego rok w rok zachęcamy do testów w kierunku HIV, wyświetlając kokardki w wielu miastach. Byliśmy już w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu. W tym roku jesteśmy ponownie w Warszawie. Połączyliśmy w tej akcji siły z "Res Humanae", bo wierzymy, że tylko działając razem z lekarzami i organizacjami pozarządowymi możemy zatrzymać HIV" - podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

W kilkunastu powiatach ostrzeżenie IMGW odwołano
19℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro