Reklama

To pierwsze takie operacje w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Placówka stała się drugim w Poznaniu ośrodkiem, zajmującym się kompleksowym i refundowanym przez NFZ leczeniem pacjentów bariatrycznych.

Specjaliści z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Laparoskopowej i Endokrynologicznej miejskiego szpitala im. J. Strusia przeprowadzili pierwsze trzy operacje rękawowej resekcji żołądka - w ramach chirurgicznego leczenia otyłości.

"Kierujemy się m.in. BMI, czyli stosunkiem masy ciała do wzrostu" - wyjaśnia Paweł Hajkowicz, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Laparoskopowej i Endokrynologicznej szpitala im.J. Strusia. "Do operacji kwalifikują się pacjenci z BMI powyżej 40. Ale najnowsze zalecenia mówią już o wykonywaniu operacji u osób z BMI powyżej 35 i dodatkowymi powikłaniami takimi jak cukrzyca czy choroby kardiologiczne" - dodaje.

"Przed zabiegiem pacjent musi z nami współpracować i schudnąć" - podkreśla Hajkowicz. "Operując pacjenta, napędzamy tylko proces, który on rozpoczął wcześniej. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest rękawowa resekcja żołądka, która polega na wycięciu części tego narządu. Stosujemy technikę laparoskopową, małoinwazyjną. Innym typem zabiegów są operacje, które polegają na ominięciu części przewodu pokarmowego. Decyzje o tym, jaki zabieg zostanie wykonany, podejmowane są w trakcie procesu kwalifikacyjnego" - dodaje.

Wykonane przez poznańskich chirurgów pierwsze zabiegi resekcji żołądka w szpitalu im. J. Strusia były poprzedzone wielomiesięcznym przygotowaniem i szkoleniami, w których uczestniczyli w wielu ośrodkach w Polsce zajmujących się bariatrią. Pacjentkami były trzy kobiety. Wszystkie wyszły już ze szpitala, są w stałym kontakcie z lekarzami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

W kilkunastu powiatach ostrzeżenie IMGW odwołano
19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro