Reklama
Reklama

Poznańscy radni we wtorek zajmą się miejskim budżetem. "To trudny projekt", ale mają być pieniądze na inwestycje. Jakie?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Na wtorkowej sesji poznańscy radni będą zajmować się projektem budżetu Poznania na przyszły rok. - Na projekt budżetu silny wpływ ma inflacja - wprawdzie spadająca, lecz nadal wysoka oraz utrzymujące się na wysokim poziomie stopy procentowe banku centralnego - które sprawiają, że rośnie też koszt obsługi zadłużenia. Nie bez znaczenia jest także prawie 20% wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Miasto cały czas mierzy się również z konsekwencjami zmian w przepisach podatkowych, jakie przyjął w ubiegłych latach Sejm. Poznań traci przez nie rocznie ok. 600 mln zł dochodów - to ogromna kwota - wyjaśnia magistrat.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Jak wygląda projektowany budżet? - Dochody budżetu Miasta zostały zaplanowane w wysokości 5,4 mld zł. To o 6,4 proc. więcej niż w planie budżetu na 2023 r. W tym dochody bieżące zaplanowano na poziomie 5,2 mld zł (wzrost o niemal 11%), a dochody majątkowe - na 225 mln zł, co oznacza spadek o 45%. [...] Na wydatki zaplanowano 5,9 mld zł, czyli o 1,8% mniej w stosunku do planu na 2023 rok. W tej kwocie mieszczą się wydatki bieżące (4,96 mld zł - o 5% więcej) oraz majątkowe, czyli na inwestycje (965 mln zł - spadek o 26,1%). Mimo to w planie inwestycyjnym zostały zapisane zarówno duże, ogólnomiejskie projekty, jak i szereg mniejszych, wskazywanych przez samych poznaniaków, rady osiedli czy też wyłonionych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Deficyt założono na poziomie 524 mln złotych. Najwiecej miasto wyda na oświatę - ponad 2 mld złotych. 1,4 mld złotych trafi na drogi i komunikację zbiorową. 618 mln zł zaplanowano na politykę zdrowotną, społeczną i rodzinną. Na ochronę środowiska i gospodarkę komunalną 437 mln. - Wzrosną też wydatki na kulturę i sport - odpowiednio będzie to 247,5 mln zł oraz 126,7 mln zł. To efekt zaplanowanych na przyszły rok inwestycji takich jak m.in. budowa siedziby Teatru Muzycznego czy pływalni przy ul. Taborowej.

Jakie inwestycje planuje w przyszłym roku miasto? 111 mln złotych pójdzie na budowę mostów Berdychowskich, a 8 mln na budę chodników. 57 mln zaplanowano na budowę wiaduktów na Lutyckiej i Golęcińskiej. Blisko 83 mln zaplanowano na budowę siedziby Teatru Muzycznego. 40 mln złotych zostanie przeznaczonych na budowę szkoły na Strzeszynie, a prawie 13 mln złotych na budowę hali sportowej przy XX LO.

- Na inwestycje w ochronę środowiska oraz gospodarkę komunalną zaplanowano ponad 78,5 mln zł. Wśród nich jest m.in. budowa zbiornika retencyjnego na Łacinie (blisko 2,4 mln zł) czy odwodnienia na os. Kiekrz (13 mln zł). Prawie 5,4 mln zł Poznań przeznaczy na budowę i renowację parków oraz zieleńców. Na inwestycje w sport Miasto wyda ponad 73 mln zł - za te pieniądze m.in. będzie można zmodernizować obiekty KS Warta Poznań (23,1 mln zł) czy zbudować pływalnię przy ul. Taborowej (24 mln zł). Z kolei inwestycje w ochronę zdrowia wyniosą 31,8 mln zł. Pieniądze pozwolą m.in. zmodernizować oddział chirurgii w szpitalu im. F. Raszei (7,96 mln zł) czy rozpocząć prace związane z rozbudową szpitala im. J. Strusia (5 mln zł). Przeznaczone zostaną również na rozbudowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej (10,8 mln zł).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
31.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro