Skomplikowane operacje również z Poznania można było oglądać "na żywo"
Miasto Poznań po raz kolejny zostało współorganizatorem wideokonferencji adresowanej do lekarzy chirurgów.
W Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, odbyła się 8. edycja międzynarodowej sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live. W wydarzeniu wzięli udział najwięksi specjaliści z prestiżowych europejskich ośrodków z Hiszpanii, Włoch, Francji, Luksemburga, Niemiec, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski.
"Podczas połączeń "na żywo" każdy ze specjalistów chirurgów-laryngologów wykonał w swojej klinice operacje laryngologiczne z zakresu raka krtani, łagodnej patologii krtani, rozwarstwienia szyi, fonochirurgii i innych. Łącznie jednego dnia odbyło się blisko 20. operacji" - informują miejscy urzędnicy.
"Jesteśmy dumni, że jako Miasto możemy po raz kolejny być częścią tak ważnego wydarzenia" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "Nowoczesne technologie nie tylko ułatwiają pracę lekarzom, ale przede wszystkim pomagają pacjentom. Dlatego w Poznaniu inwestujemy w nowoczesne wyposażenie ośrodków medycznych i jesteśmy otwarci na wszelkie działania, które przyczyniają się do poprawy zdrowia poznanianek i poznaniaków" - dodaje.
Organizatorami sesji były Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.
"Kliniki, biorące udział w wydarzeniu, były ze sobą połączone poprzez platformę zdalnej współpracy medycznej medVC, umożliwiającą wielopunktową komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym. medVC pozwala na wielostrumieniową transmisję wideo z kamer operacyjnych, mikroskopów, endoskopów oraz innych urządzeń medycznych w jakości High Definition (HD). Dzięki takiemu połączeniu chirurdzy z klinik mogli być w ciągłym kontakcie oraz mogli wymieniać się spostrzeżeniami i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę. W celu spotęgowania efektu edukacyjnego, cała sesja była również nadawana w jakości HD przez internet z wykorzystaniem Platformy Naukowej Interaktywnej Telewizji PlatonTV, której operatorem jest PCSS" - dodają miejscy urzędnicy.