Reklama
Reklama

Zaskoczenia nie będzie? Drogowcy w Poznaniu deklarują, że są przygotowani do ataku zimy

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelnik

W obecnym sezonie zimowym utrzymaniem systemowym objętych zostało 874,3 km jezdni oraz 129,8 km dróg rowerowych.

Tak jak w latach ubiegłych wydatki na zimowe oczyszczanie pasów drogowych obejmują, zarówno odśnieżanie i usuwanie śliskości, jak również sprzątanie jezdni, chodników, dróg dla rowerów i placów miejskich, przejść podziemnych i kładek, a także opróżnienie koszy ulicznych. Na te prace zarezerwowana została, w tym sezonie, kwota 24,8 mln zł. Jak wskazano, w poprzednich latach wydatki Miasta wynosiły: 21,1 mln zł (2019/2020), 27,8 mln zł (2020/2021), 29,5 mln zł (2021/2022) i 32,3 mln zł (2022/2023).
Jak informuje ZDM, w bieżącym roku do dyspozycji będzie 47 pługoposypywarek oraz 26 zestawów samochodowych lub ciągnikowych (pług + piaskarka).

"W pierwszym etapie prac zimowych koncentrujemy działania na mechanicznym usuwaniu śniegu, a następnie na posypywaniu nawierzchni materiałami chemicznymi bądź uszorstniającymi" - zapowiada Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

"Wybór standardów zimowego utrzymania jest wynikiem kompromisu pomiędzy dążeniem do zapewniania jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, obowiązkiem zachowania rygorów wynikających z konieczności ochrony środowiska, a także obowiązkiem przestrzegania dyscypliny finansów publicznych" - dodaje.

Poznańskie ulice tradycyjnie zostały podzielone na sieci, celem zróżnicowania standardów utrzymania i dostosowania poziomu utrzymania do możliwości finansowych Miasta oraz potencjału sprzętowego wykonawców. Czas reakcji i podjętych działań będą uzależnione od warunków pogodowych:

- sieć strategiczna (pierwsza kolejność) - o łącznej długości 271,6 km - to jezdnie ram komunikacyjnych, główne trasy wlotowe do miasta, dojazdy do najważniejszych instytucji miasta i największych szpitali. Czas reakcji: 1,5 - 2 godz. od momentu wydania polecenia przez dyspozytora (centrum zimowego utrzymania).
- sieć podstawowa (druga kolejność) - o łącznej długości 259,8 km - to jezdnie ulic łączących osiedla mieszkaniowe z centrum miasta, pozostałe trasy wlotowe do miasta oraz trasy miejskiej komunikacji autobusowej. Czas reakcji: 2 - 2,5 godz. od momentu wydania polecenia przez dyspozytora (centrum zimowego utrzymania)
- sieci lokalne (trzecia i czwarta kolejność) - o łącznej długości 334,8 km - to jezdnie ulic łączących osiedla peryferyjne z siecią podstawową oraz inne ulice będące dojazdami do obiektów użyteczności publicznej, a także w obrębie osiedli mieszkaniowych istotne komunikacyjnie. Czas reakcji: 3 - 4,5 godz. od momentu wydania polecenia przez dyspozytora (centrum zimowego utrzymania)

"Działania na pozostałych jezdniach ulic miasta Poznania, nie objętych planowym zimowy utrzymaniem, odbywać się będą w trybie interwencyjnym, na podstawie dyspozycji wskazujących jezdnie do jednokrotnego odśnieżenia" - dodaje rzeczniczka.

Drogi gruntowe są odśnieżane i posypywane piaskiem doraźnie uwzględniając zgłoszenia mieszkańców oraz spostrzeżenia ZDM. "W pierwszej kolejności staramy się reagować na zgłoszenia o oblodzeniu od pieszych, gdyż dla nich takie oblodzenie jest szczególnie niebezpieczne. Groźne jest także oblodzenie występujące na odcinkach dróg gruntowych o znacznym spadku. Także w takich przypadkach staramy się reagować niezwłocznie. Należy jednak podkreślić, że tego typu działania doraźne rozpoczynamy dopiero po zakończeniu pracy pługoposypywarek na drogach utrzymywanych systemowo" - informuje Kaniewska.

Ponadto przypomniano, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach chodniki, które położone są bezpośrednio przy granicy nieruchomości muszą być odśnieżane przez właścicieli (zarządców) tych nieruchomości.

Zgłoszenie dotyczące zimowego utrzymania ulic:
- poniedziałek - piątek od 7.30 do 20.00 tel. 61 646 33 44,
- poniedziałek - piątek od 20.00 do 7.30 oraz dni wolne od pracy tel. 690 666 424,
- e-mail: [email protected]

Przedstawiciele ZDM przypominają, że działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach. Apelują o zmianę opon na zimowe oraz przepuszczanie pojazdów odśnieżających drogi, które nie są pojazdami uprzywilejowanymi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
35.59 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro