Reklama
Reklama

Eliminowanie bakterii Legionella z wody? Niepokojące komunikaty w blokach

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

Czytelnik epoznan.pl zwrócił się w tej sprawie do redakcji.

- Czy redakcja ma jakieś informacje o Legionelli w wodzie w Poznaniu? Taka informacja jest w blokach na ulicy Nałkowskiej 55-61 - napisał Czytelnik i załączył komunikat, który znajduje się w bloku:

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

"Szanowni Państwo, w związku z koniecznością wyeliminowania bakterii Legionella z wody w budynku w dniu 9.11.2023r. wieczorem zostanie podwyższona temperatura ciepłej wody do około 65-70 stopni Celsjusza. Następnego dnia rano wszyscy mieszkańcy są proszeni o spuszczenie ciepłej wody ze wszystkich kranów w lokalach przez około 15-30 sekund. Jest to bardzo ważna czynność i prosimy o poważne jej potraktowanie, bo pozwoli to na usunięcie resztek bakterii z wody".

Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała komunikat dotyczący bakterii Legionella, w którym między innymi możemy dowiedzieć się, że bakteria ta faktycznie ginie w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza - Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura w zakresie 25-45 C (optymalna temperatura do ich rozwoju wynosi 38 C), niskie stężenie dezynfekantów, zastoiny wody i czynniki biotyczne takie jak obecność innych mikroorganizmów, biofilmu. W warunkach optymalnych wzrost bakterii Legionella trwa od 2 do 6 dni. Szybkość wzrostu przyspiesza dodatkowo podłoże bogate w żelazo i mangan, wysoka wilgotność, dostępność dwutlenku węgla oraz odpowiednia temperatura. Dlatego aktualne przepisy przewidują temperaturę ciepłej wody użytkowej 55-60 C. W temperaturze 55 C bakterie Legionella żyją około 20 min, w temperaturze 60 C - około 2 minut, a giną w temperaturze ok. 70 C. Poniżej temperatury 20 C stopień rozmnażania znacząco spada, ale bakteria może przetrwać w stanie uśpienia przy dużo niższych temperaturach do czasu pojawienia się sprzyjających warunków rozwoju.

Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna jednocześnie przypomina, że objawami choroby legionistów są: gorączka, ból głowy, suchy kaszel, czasami odksztuszanie krwi, dreszcze, ból mięśni, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, biegunka, wymioty, splątanie i delirium, niewydolność nerek, hiponatremia. W leczeniu legionellozy stosuje się antybiotyk przez około 2 tygodnie.

Jak informuje Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, zwalczanie bakterii polega między innymi na dezynfekcji termicznej, czyli okresowym podwyższeniu temperatury wody w całej sieci ciepłej wody użytkowej, w tym we wszystkich punktach czerpalnych. Główną zaletą dezynfekcji termicznej jest niezmieniona jakość wody. Rozwiązaniem jest też dezynfekcja chemiczna, stosuje się osobno lub w połączeniu z dezynfekcją termiczną. Chlorowanie jest stosunkowo tanią i szeroko rozpowszechnioną metodą dezynfekcji wody - informuje sanepid.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
30.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro