Reklama
Reklama

Jak dawniej wyglądała ulica w samym sercu Starego Rynku? Wiadomo już coraz więcej

fot. PIM
fot. PIM

Pamiątką dawnych czasów są mury i fundamenty, które odsłonili archeolodzy w miejscu dzisiejszej ul. Jana Baptysty Quadro.

"Obecnie trwają przygotowania do wykonania dokumentacji artefaktów skanerem laserowym 3D. To będzie końcowy etap prac archeologicznych w ul. Jana Baptysty Quadro, następnie dokończone zostaną tu roboty budowlane. Niezmiennie na płycie Starego Rynku kontynuowane są prace nawierzchniowe. Z dnia na dzień przybywa kostki, by późną jesienią mieszkańcy i turyści mogli wygodnie tu spacerować" - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przebudowa Starego Rynku to najlepsza okazja do pogłębienia wiedzy na temat historii tego miejsca, dlatego równolegle z pracami budowlanymi prowadzone są badania archeologiczne. Specjaliści sprawdzili m.in. wykopy pod zbiorniki retencyjne i rejon ul. Kurzanoga.

Ostatnim miejscem, gdzie prowadzone są jeszcze badania archeologiczne, jest ulica Jana Baptysty Quadro. "Archeolodzy odsłonili tam liczne mury i fundamenty średniowiecznych kramów kupieckich, gdyż dawniej w centrum dzisiejszego Starego Rynku kwitł handel. Obecna ul. Jana Baptysty Quadro nazywała się ul. Aksamitną. Dawni mieszkańcy Poznania zaopatrywali się tam w różne tkaniny. Działały tam bogate kramy, z dobrami luksusowymi - stąd też były murowane, by uchronić cenny towar przed częstymi w średniowieczu pożarami. Co ciekawe, zadbano też o specjalne miejsce dla kupców ze Wschodu. Jeden kram był przewidziany tylko dla nich, by zawsze mieli miejsce na sprzedaż np. sukna" - przekazują przedstawiciele PIM.

Do znaczących zniszczeń murów i fundamentów zabudowań dawnej ul. Aksamitnej doszło podczas budowy Arsenału i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Jak przekazano, te, które zostały, zostaną udokumentowane, zabezpieczone i następnie zasypane. "O historii tego miejsca będzie świadczyć nawierzchnia ulicy Jana Baptysty Quadro. Zgodnie z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków zabudowa dawnej ulicy Aksamitnej będzie miała swoje odzwierciedlenie w kostce - a przebieg murów zostanie podkreślony materiałem o innym kolorze" - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W ubiegłym roku archeolodzy zbadali ulicę Kurzanoga, gdzie dokonano podobnych odkryć. Na podwórku za domkami budniczymi odsłonięto piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określa się na XIV-XV wiek.

Jak podkreślono, pozostałe prace na Starym Rynku są bardzo zaawansowane. "Wykonawca koncentruje się na układaniu równej nawierzchni z kostki granitowej. Montowane są także słupy oświetleniowe. Postęp robót widoczny jest także na uliczkach dochodzących do starorynkowej płyty" - przekazują przedstawiciele PIM.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
22.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro