Reklama

Realizacja z Poznania wyróżniona w prestiżowym konkursie

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Kilkukrotnie nagradzana już ekspozycja reliktów Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy została ponownie dostrzeżona.

Tym razem realizacja została wyróżniona w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii "Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku".

"Realizacja stanowi znakomity przykład wyeksponowania w przestrzeni miejskiej zarysu murów nieistniejących obiektów historycznych, będących świadectwem świetności początków Państwa Polskiego. Szczególnie intrygujące jest wykorzystanie w inwestycji nowoczesnego materiału w formie zielonego, artystycznego szkła, które stanowi kontrapunkt dla gotyckiej ceglanej architektury otoczenia i kamiennej posadzki placu. Pomimo zastosowania oszczędnych środków wyrazu, uzyskano czytelny przekaz historyczny i wysokie walory przestrzeni" - uzasadnia werdykt jury.

Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrody w konkursie na najlepszą zagospodarowaną przestrzeń publiczną przyznaje od 2007 roku. Jego celem jest promocja najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych.

Wyróżniony przez TUP obiekt to szklana instalacja otaczająca kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim. "Projekt instalacji wykonała Pracownia Projektowa J.P. Woźny, a głównym projektantem jest Przemysław Woźny. Za projektem i realizacją szkła artystycznego stoją Tomasz Urbanowicz oraz Konrad Urbanowicz z firmy Archiglass" - przypominają miejscy urzędnicy.

Szklana instalacja na Ostrowie Tumskim jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro, a także zwyciężyła w konkursie lokalnego oddziału TUP na "Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce". Dostrzeżona została również w międzynarodowym konkursie za najlepszą realizację architektoniczną na świecie CODAawards 2022, w ramach którego wygrała w kategorii "Liturgical".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

W kilkunastu powiatach ostrzeżenie IMGW odwołano
19℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro