Reklama
Reklama

Mieszkańcy podpoznańskiej miejscowości nie chcą wieży telefonii komórkowej przy domach. Mamy odpowiedź inwestora

fot. Tadeusz Czajka / FB
fot. Tadeusz Czajka / FB

Chodzi o inwestycje planowaną w Przeźmierowie.

Pod koniec października pisaliśmy na epoznan.pl o proteście mieszkańców, którzy popierani przez wójta Tarnowa Podgórnego Tadeusza Czajkę nie godzą się na to, by w centrum Przeźmierowa stanęła wieża telefonii komórkowej. Zarówno mieszkańcy, jak i wójt, wysłali do inwestora propozycję, by wieżę zlokalizować w innym miejscu. Wierzą, że decyzję uda się jeszcze zmienić.

Spółka P4, operator sieci PLAY, przesłała nam swoje stanowisko w sprawie. - W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie wielkopolskim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego - czytamy w oświadczeniu.

- Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych. Inwestycja w Przeźmierowie uzyskała wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, aby mogła być realizowana. Proces inwestycyjny związany z budową stacji prowadzony jest od października 2022 roku. Lokalizacja wpisuje się w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W maju 2023 roku inwestor otrzymał od Starosty Poznańskiego pozwolenia na budowę, które uprawomocniło się w czerwcu 2023 roku - dodaje.

Inwestor podkreśla, że ze względu na bliskość zabudowy mieszkaniowej wieża będzie mieć lekką konstrukcję (monobot) o wysokości 30 metrów i tym samym nie ma "tak bardzo ingerować w otoczenie jak tradycyjny maszt kratowy". - Infrastruktura w Przeźmierowie oparta będzie o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Dodatkowo każda z naszych inwestycji spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W celu użytkowania inwestycji jaką jest stacja bazowa telefonii komórkowej, zgodnie z wymaganiami przepisów poddawana jest ona obowiązkowym pomiarom poziomu natężenia pola elektromagnetycznego w miejscach dostępnych dla ludności, a wyniki są przedkładane do organów środowiskowych - podkreśla.

Mieszkańcy nie składają broni i w weekend zapowiadają protest.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro