Reklama
Reklama

Tworzą się korki przy poznańskich cmentarzach. Będzie zmiana organizacji ruchu w dzień "Wszystkich Świętych"

fot. ZDM
fot. ZDM

Ma ona ułatwić dojazd do cmentarzy i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

ZDM zaapelował już kilka dni temu, aby zwracać uwagę na oznaczenia. Podczas święta zmarłych funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Nadzoru Ruchu MPK będą czuwać nad porządkiem przy cmentarzach i w ich okolicach.

Zadaniem policji będzie utrzymanie płynności ruchu i bezpieczeństwa pieszych jak i kierowców, dlatego będą pilnować, czy użytkownicy dróg respektują wprowadzone zmiany organizacji ruchu.

Aż do 5 listopada obowiązywać będą ograniczenia prędkości do 30 km/h na ulicach: Cmentarnej, Owczej, Grunwaldzkiej, Warszawskiej, Gnieźnieńskiej, Arciszewskiego i Ściegiennego, Szpitalnej i Nowina, Lutyckiej (od ul. Dojazd do Podolańskiej) oraz Morasko (na wysokości cmentarza) - informuje ZDM.

Organizacja ruchu.

Część zmian przy głównych poznańskich nekropoliach zostanie wprowadzona już w weekend 28-29 października, pozostałe wprowadzane będą w kolejnych dniach i potrwają nawet do 5 listopada. Największe ułatwienia dojazdu i parkowania zaplanowano na środę, 1 listopada.

Na Junikowie ul. Chryzantemowa będzie jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej od 28.10 do 5.11 (zachowano dwa kierunki ruchu na jej początkowym odcinku od ul. Malwowej). 1 listopada ul. Złotowska będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do Bukowskiej, a ul. Wieruszowska jednokierunkowa od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej. Ul. Cmentarna i Owcza będą tego dnia jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej. Jeden kierunek na ul. Cmentarnej i Owczej może być wprowadzany także w inne dni przed i po 1.11 na wniosek policji.

1 listopada dodatkowe miejsca parkingowe dostępne będą na lewych pasach ul. Grunwaldzkiej (od pętli "Junikowo" do ul. Cmentarnej, na prawym pasie ul. Grunwaldzkiej (od ul. Cmentarnej do Ścinawskiej w stronę centrum) i na ul. Wieruszowskiej (od Grunwaldzkiej do posesji nr 10).

Na Miłostowie ul. Warszawska będzie zwężona w obu kierunkach od 28.10 do 1.11 oraz w dniach 4-5.11, aby umożliwić parkowanie. Miejsca parkingowe dostępne będą w tych dniach na lewych pasach ul. Warszawskiej od ul. Mogileńskiej do węzła Antoninek (w obu kierunkach). W tym samym czasie przy wjeździe na cmentarz obowiązywać będą ograniczenia ruchu pojazdów i parkowania, a od 28.10 do 1.11 przy wejściu na cmentarz funkcjonować będzie, w ciągu dnia pod nadzorem policji, przejście dla pieszych przez obie jezdnie. Od 28.10 do 5.11 na ul. Warszawskiej obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w stronę miasta.

Ul. Gnieźnieńska w dniach 28-29.10 będzie jednokierunkowa od zakładów "Nivea" do ul. Bałtyckiej i niedostępna na tym odcinku dla pojazdów ciężarowych, a 1.11 jednokierunkowa na całym odcinku od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej i niedostępna dla pojazdów ciężarowych. Na lewym pasie ul. Gnieźnieńskiej dostępne będą miejsca parkingowe: w dniach 28-29.10 od zakładów "Nivea" do ul. Bałtyckiej, a w dniu 1.11 od ul. Gdyńskiej do Bałtyckiej. Od 2.11 nie przewiduje się zmian organizacji ruchu i parkowania na ul. Gnieźnieńskiej.

Na Górczynie na ul. Arciszewskiego obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych: w dniach 28-29.10 i 1.11 od ul. Hetmańskiej do Ściegiennego, a w dniach 30-31.10, 2.11 i 4-5.11 od ul. Palacza do Ściegiennego, a ulica będzie zwężona w obu kierunkach do jednego pasa, by umozliwić parkowanie. Na zwężonych odcinkach ul. Arciszewskiego będzie można parkować w pasie rozdziału (zakaz parkowania dotyczy pasa rozdziału na ul. Ściegiennego).

Miejsca postojowe przy Cmentarzu Górczyńskim w dniach od 28.10 do 1.11 dostępne będą tylko dla osób z niepełnosprawnościami, a przy wejściu na cmentarz można będzie zatrzymać się maksymalnie na 1 minutę w celu wysadzenia lub zabrania pasażera. W dniu 1.11 od rana do wieczora ul. Kordeckiego będzie jednokierunkowa od ul. Albańskiej do ul. Węglowej.

Na ul. Lutyckiej w dniach 28-29.10, 1.11 oraz 4-5.11 obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych, a 1.11 na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu; objazd w przeciwną stronę poprowadzi ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa, a z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie można skręcić tylko w prawo. Przez cały okres od 28.10 do 5.11 możliwe będzie parkowanie na ul. Lutyckiej (od ul. Szczawnickiej do ul. Dojazd) i na poboczu ul. Szczawnickiej w rejonie cmentarza.

Na ul. Morasko przez cały okres świąteczny dopuszczone będzie parkowanie na poboczu.

Ul. Wiśniowa od 28.10 do 1.11 będzie jednokierunkowa od ul. Bluszczowej do ul. Wspólnej.

Ul. św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe od ul. Książęcej do ronda Minikowo, co umożliwi parkowanie na lewym pasie (w dniach 28-29.10 w godzinach od 8:00 do 17:00, a w dniu 1.11 od 5:00 do 18:00).

Ul. Jasna Rola i ul. Bronisława w dniu 1.11 będą jednokierunkowe od ul. Błażeja do ul. Umultowskiej (od 5:00 do godzin wieczornych).

Zmiany w komunikacji publicznej

W okresie Wszystkich Świętych najlepiej dojechać w rejon cmentarzy komunikacją zbiorową. Jak co roku będzie ona znacząco wzmocniona.

Już od weekendu (28-29 października) wydłużone zostaną trasy linii tramwajowych nr 3, 17 i 99. "Trójką" będzie można dojechać do Junikowa, "siedemnastką" do Miłostowa, a tramwaj linii nr 99 pojedzie na Zawady. Ponadto na linii nr 6 - będzie zwiększona częstotliwość w godz. 9:00-16:30 (kursy co 10 minut).

1 listopada uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe nr 41 (w relacji Junikowo - Miłostowo), 42 (Os. Sobieskiego - Miłostowo) oraz 43 (Os. Sobieskiego - Junikowo). Wzmocnione zostaną linie tramwajowe nr 1, 6, 8, 15 i 17. Tramwaje linii nr 1, 6, 8, 15 i 17 będą kursowały co 10 minut w godz. 6:00 - 17:00.

Dzięki wzmocnieniom i dodatkowym liniom w okresie Wszystkich Świętych, w godz. 6:00 - 17:00 tramwaje będą dojeżdżać w rejon największych poznańskich cmentarzy na Junikowie i Miłostowie co około 2 minuty. 1 listopada (środa) czynny będzie także Punkt Obsługi Klienta ZTM na Junikowie (w godz. 9:00 - 15:00). Ponadto uruchomiona będzie dodatkowa linia autobusowa nr 133 zapewniająca dojazd ze Śródki w rejon Miłostowa (wejście na cmentarz od strony ulicy Gnieźnieńskiej).

W sobotę (28 października) i niedzielę (29 października) komunikacja funkcjonować będzie według sobotniego i świątecznego rozkładu jazdy. 30 i 31 października (poniedziałek i wtorek) oraz 2 i 3 listopada (czwartek i piątek) obowiązywał będzie roboczy rozkład jazdy. W środę, 1 listopada (Wszystkich Świętych) obowiązywał będzie świąteczny rozkład jazdy.

Szczegółowe informacje na temat zmian komunikacji publicznej w związku z Wszystkimi Świętymi można znaleźć na stronie ZTM Poznań.

Transport na terenie cmentarzy

Z okazji dnia Wszystkich Świętych groby swoich bliskich odwiedzą tysiące osób, w tym również takie, które mają problemy z poruszaniem się. Dla nich będzie możliwość podjechania blisko grobu. Wjazd na cmentarz Miłostowo będzie od strony ul. Gnieźnieńskiej, natomiast pojazdy będą opuszczać cmentarz ul. Kępa. W przypadku cmentarza na Junikowie wjazd i wyjazd odbywać się będzie od ul. Grunwaldzkiej (od strony pętli tramwajowo-autobusowej).

Harmonogram wjazdów na cmentarze:

do 27 października - wjazd możliwy będzie w godzinach od 7:00 do 17:00 (do 17:00 należy opuścić teren cmentarza).

28 do 31 października (sobota - wtorek) - brak możliwości wjazdu,

1 listopada (środa) Wszystkich Świętych - brak możliwości wjazdu,

2-3 listopada (czwartek, piątek) - wjazd możliwy będzie w godzinach od 7:00 do 15:00 (do 15:00 należy opuścić cmentarz),

4 listopada (sobota) - wjazd możliwy będzie w godzinach od 8:00 do 13:00 (do 13:00 należy opuścić teren cmentarza).

Handel wokół cmentarzy będzie odbywał się przede wszystkim przy głównych wejściach oraz furtkach. Straż miejska w okresie Wszystkich Świętych patrolować będzie tereny przycmentarne. Przypadki tarasowania wejść na cmentarze w związku z odbywającym się handlem można zgłaszać bezpośrednio funkcjonariuszom bądź pracownikowi biura cmentarnego, który niezwłocznie przekaże taką informację do odpowiednich służb.

Na obu nekropoliach można też korzystać z wypożyczalni sprzętu ogrodowego, które zostały rozmieszczone zarówno przy wejściach na cmentarze, jak i na ich terenie. Na Miłostowie jest 39 wypożyczalni, a na Junikowie - 35.

Udostępniono również punkty, tzw. "zniczodzielnie", na których można zostawiać znicze do wykorzystania przez innych odwiedzających groby bliskich. Na Junikowie są 23 takie punkty, natomiast na Miłostowie 26.

Zarządzający cmentarzami zachęcają też do tego, by wykorzystać wizytę na cmentarzu do sprawdzenia, czy groby są opłacone. Na Junikowie i Miłostowie 1 listopada biura będą czynne w godz. 7-15.

Pomoc dla seniorów na terenie cmentarzy.

Osoby po 80 roku życia oraz osoby mające więcej niż 60 lat z widoczną dysfunkcją narządów ruchu, która utrudnia samodzielne poruszanie się, mogą skontaktować się bezpośrednio z biurem cmentarzy (Miłostowo: 577-099-400, Junikowo: 577-066-700) i zamówić transport do nagrobków bliskich zmarłych. Szczegóły związane z usługą znajdują się na stronach internetowych Usług Komunalnych w Poznaniu.

Bezpłatne sprzątanie grobów

Z usługi mogą skorzystać osoby, które ukończyły 80 rok życia i samotnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają razem z osobą z niepełnosprawnością, długotrwale chorą bądź niesamodzielną. Aby z oferty wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek, PESEL, numer telefonu) i dokładne miejsce położenia grobu oraz dane osoby w nim pochowanej. Powinien też dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje.

Więcej informacji tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
52.24 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro