Reklama

Rośnie liczba pacjentów objętych KOS-Zawał. Jest apel by pacjenci i rodziny "domagali się objęcia programem"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GIS
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GIS

Zespół analityków NFZ podsumował dotychczasową realizację programu KOS-Zawał. W całej Polsce do końca 2022 roku skorzystało z niego 68 tysięcy pacjentów. Od początku funkcjonowania programu KOS-Zawał do końca września 2023 r. zakwalifikowano do niego ponad 7 tysięcy Wielkopolan po zawale mięśnia sercowego.

KOS-Zawał to program kompleksowej, specjalistycznej opieki dla pacjentów po zawale serca. Został uruchomiony w październiku 2017 roku i jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do KOS-Zawał, mają zagwarantowaną skoordynowaną opiekę. Polega ona na ciągłości diagnostyki i leczenia, rehabilitacji kardiologicznej oraz edukacji o czynnikach, które zwiększają ryzyko chorób serca, przez kolejny rok od zakończenia pobytu w szpitalu.

Wyjątkowy tydzień w Koris- Technics Days - Dla każdego kto odwiedzi nasz salon w czasie Technics Days - upominek niespodzianka!
REKLAMA

"Nasz nowy raport dowodzi, że program KOS-Zawał wpłynął na poprawę wyników leczenia zawału serca. Do końca 2022 r. skorzystało z programu 68 tys. pacjentów. Łączny koszt świadczeń w KOS-Zawał, sfinansowanych przez NFZ, wyniósł 1,25 mld zł" - podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na koniec 2022 roku program był realizowany w 100 placówkach medycznych w całej Polsce. W Wielkopolsce wszystkie 12 szpitali, które posiadają oddziały kardiologiczne z pracowniami hemodynamicznymi, zawarło umowy pozwalające im leczyć w ramach KOS-Zawał.

"Na podstawie raportu Centrali NFZ, jaki i szczegółowych danych dotyczących Wielkopolski można wyciągnąć wnioski, że nie tylko warto być pacjentem zakwalifikowanym do programu KOS-Zawał, ale też ważne jest dążenie do objęcia w nim pełną opieką, w tym rehabilitacją kardiologiczną" - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. "Cieszę się, że od połowy 2022 r. KOS-Zawał realizuje 100 proc. szpitali w Wielkopolsce, które spełniają jego kryteria. Kolejnym powodem do zadowolenia jest rosnąca liczba pacjentów obejmowanych kompleksową opieką" - dodaje.

Wraz ze wzrostem liczby szpitali umożliwiających leczenie w KOS-Zawał systematycznie rósł odsetek wielkopolskich pacjentów po zawałach zakwalifikowanych do udziału w programie. W 2019 roku było to 8%, w 2022 roku już 32%, a w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku liczba ta wynosi 50%. Łącznie z programu kompleksowej opieki pozawałowej skorzystało do tej pory ponad 7 tysięcy pacjentów w Wielkopolsce.

Najwięcej zakwalifikowano ich w dwóch szpitalach, które uczestniczą w programie od samego początku: Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim (1230) oraz Centrum Medycznym HCP w Poznaniu (1186). Na trzecim miejscu z 800 pacjentami leczonymi w ramach KOS-Zawał jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, a na czwartym Szpital w Puszczykowie - 707 pacjentów.

W ostatnich miesiącach odnotować można znaczący wzrost łącznej liczby pacjentów leczonych w KOS-Zawał. "Dla porównania - w 2022 roku było ich 1936, a od stycznia do września 2023 roku odnotowano ich już 2120" - informuje Mikołaj Woźniak z WOW NFZ. Rośnie też zapotrzebowanie na rehabilitację dzienną. "Eksperci podkreślają, że szczególnie istotnym etapem programu KOS-Zawał jest rehabilitacja kardiologiczna. Obejmuje ona opiekę fizjoterapeuty, dietetyka, a w razie potrzeby również psychologa" - dodaje Woźniak.

"Szczególnie doceniamy te szpitale realizujące KOS-Zawał, które prowadzą pacjenta przez pełną ścieżkę programu, a więc od hospitalizacji przez rehabilitację do systematycznej opieki lekarza specjalisty w poradni. Do chorych po zawale serca oraz ich rodzin niezmiennie apelujemy, żeby wręcz domagali się objęcia programem, a następnie sumiennie w nim uczestniczyli" - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. "Zauważyliśmy, że pacjenci chętniej korzystają z rehabilitacji w trybie dziennym, dlatego przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad zwiększeniem dostępności do niej. Dziękujemy tym trzem szpitalom, które zaangażowały się w to najmocniej, a w przypadku pozostałych liczymy, że będą się coraz lepiej dostosowywali do potrzeb pacjentów" - dodaje.

"Program KOS-Zawał jest sukcesem wszystkich zaangażowanych w jego opracowanie i realizację - Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, ośrodków realizujących i kardiologów. Wobec tak dobrych wyników funkcjonowania programu wydaje się konieczne zobligowanie wszystkich ośrodków leczących ostry zawał mięśnia sercowego do włączenia się do programu"- podsumowuje prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
11.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro