91 cukierni i piekarni z regionu z certyfikowanymi rogalami świętomarcińskimi
Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników tego przysmaku.
W środę w Cechu Cukierników i Piekarzy odbyło się wręczenie certyfikatów dla najlepszych rzemieślników wyrabiających oryginalne rogale świętomarcińskie. - Na początku certyfikaty wydawane były co roku. Obecnie te zakłady, które już wcześniej je otrzymały, dostają dokument ważny przez trzy lata. Certyfikat może być jednak odebrany w przypadku wypieku niezgodnego z recepturą - informują urzędnicy.
Rogale można kupić w Poznaniu i regionie przez cały rok, ale to w listopadzie cieszą się największym zainteresowaniem. Poznaniacy i Wielkopolanie kupują je głównie przy okazji 11 listopada - imienin świętego Marcina. Z ustaleń magistratu wynika, że ww listopada w Poznaniu sprzedaje się średnio 250 ton rogali, a przez cały rok około 500 ton, a więc 2,5 miliona sztuk przysmaku.
Każdy rogal musi spełniać określone kryteria, by móc cieszyć się mianem świętomarcińskiego. W składzie nadzienia znaleźć się muszą biały mak, cukier, okruchy, masa jajowa, tłuszcz, rodzynki, orzechy, owoce w syropie lub kandyzowane oraz aromat migdałowy. Do tego listkujące ciasto.
Najpopularniejsze komentarze