Reklama

Podział mandatów w okręgu poznańskim: PiS może mieć tylko dwóch posłów, Wróblewski i Emilewicz idą łeb w łeb

fot. T.S.
fot. T.S.

Przeliczamy wyniki z połowy komisji wyborczych w naszym okręgu.

Okręg nr 39 obejmuje Poznań oraz powiat poznański. Państwowa Komisja Wyborcza podaje obecnie wyniki z 49,4% komisji w naszym okręgu.

Według cząstkowych wyników na godzinę 13:30, KO może u nas liczyć na blisko 44% głosów. Może się to przełożyć na 5 lub 6 mandatów. Pewni miejsca w Sejmie są już Adam Szłapka, który ma na teraz ponad 65 tysięcy głosów, Marcin Bosacki z ponad 10 tysiącami głosów, a także Katarzyna Kierzek Koperska z ponad 8000 głosów. Kolejne miejsca to znaki zapytania. Spore szanse na mandat ma Franek Sterczewski - obecnie ponad 4000 głosów. Dalej są Bartosz Zawieja oraz Elżbieta Nawrocka, którzy mają po ponad 3000 głosów. Niewiele mniej mają Marta Mazurek i Jadwiga Rotnicka. Dużo może się tutaj jeszcze pozmieniać.

Drugie miejsce należy do PiS z nieco ponad 20% głosów. Ugrupowanie może liczyć na 2 lub 3 mandaty, choć bardziej prawdopodobne są 2, co byłoby porażką partii rządzącej, która dziś ma 3 mandaty w naszym okręgu. Na pewno do Sejmu dostanie się Szymon Szynkowski vel Sęk - ma ponad 20 tysięcy głosów. O drugie miejsce toczy się zacięta walka między Bartłomiejem Wróblewskim i Jadwigą Emilewicz. W tej chwili mają po ponad 12 tysięcy głosów, ale to Wróblewski ma ich więcej.

Trzecia Droga według cząstkowych wyników na godzinę 13:30 ma w naszym okręgu 16,25% głosów. Na pewno ma 1 mandat, być może 2. Najwięcej głosów ma obecnie jedynka z listy - Ewa Schadler (ponad 14 tysięcy). Drugie miejsce należy do Jacka Tomczaka, który uzbierał ponad 10 tysięcy głosów.

Lewica obecnie ma w Poznaniu i powiecie niespełna 12% głosów, co przekłada się na 1 mandat dla Katarzyny Ueberhan (ponad 10 tysięcy głosów).

Konfederacja w tej chwili ma niespełna 6% głosów w okręgu nr 39. Nie będzie mieć posła w Sejmie z naszego okręgu.

W wyborach do Senatu niekwestionowanymi zwycięzcami są kandydaci KO - Rafał Grupiński i Waldy Dzikowski. Zmiażdżyli konkurencję z PiS uzyskując po blisko 80% głosów wyborców.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
53.78 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro