Reklama
Reklama

Wybory 2023. Najważniejsze informacje

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

15 października odbywają się wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.

Podczas wyborów w Poznaniu działać będzie 227 stałych obwodowych komisji wyborczych, czynnych w godz. 7:00-21:00 oraz 33 odrębne OKW, utworzone np. w szpitalach.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

"Udając się do swojego lokalu trzeba pamiętać, żeby mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty. Może też być to dowód osobisty w formie elektronicznej, w aplikacji mObywatel. Pozwoli on komisji na znalezienie wyborcy w spisie i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców" - przypominają miejscy urzędnicy.

Osoby, które nie są pewne do jakiego lokalu się zgłosić, mogą to sprawdzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest usługa dostępna na stronie gov.pl w zakładce "Meldunek i wybory". Serwis pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, w tym informację o tym, gdzie głosujemy w zbliżających się wyborach. Kolejną opcją jest wyszukanie za pomocą adresu zamieszkania, przy użyciu cyfrowego planu miasta. Nazwę ulicy i numer domu wystarczy wpisać w pole "szukaj" w prawym górnym rogu ekranu. Można też zadzwonić na miejską infolinię 61 646 33 44.

Przychodząc do lokalu wyborczego, Polacy otrzymają trzy karty do głosowania - z listą kandydatów do Sejmu, listą kandydatów do Senatu oraz kartę z pytaniami referendalnymi. Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, w wyborach 15 października, wyborca może według własnego uznania zdecydować, czy chce wziąć udział we wszystkich głosowaniach.

"Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy ktoś nie będzie chciał wziąć udziału w jakimkolwiek z trzech głosowań, musi o tym fakcie poinformować komisję, stojąc przed nią w lokalu wyborczym. Ta nie wyda wtedy odpowiedniej karty do głosowania i odnotuje to w spisie wyborców" - przypominają przedstawiciele magistratu.

Każda karta do głosowania musi być opatrzona pieczęciami: okręgowej komisji wyborczej (nadrukiem) i obwodowej komisji wyborczej. Dodatkowo, karta w wyborach do Sejmu i Senatu musi mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej, a karta referendalna - wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Prawidłowo oddany głos musi zawierać dwie przecinające się linie w okienku obok nazwiska kandydata, na którego chcemy oddać swój głos w wyborach do Sejmu oraz Senatu. Wyborca wskazuje tylko jednego kandydata do Sejmu i tylko jednego do Senatu. Kratki nie można przekreślić czy zamalować, nie można też na niej nanieść innego znaku graficznego. W przypadku pytań referendalnych znak "x" wstawiamy przy wybranej odpowiedzi "tak" lub "nie" przy każdym z czterech pytań. Wyborca może odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale nie musi.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro