Reklama
Reklama

Albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PIS! Koniec kłótni, do przodu!

Wywiad z posłem z naszego fyrtla Jackiem Tomczakiem, Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Przedsiębiorczości i Rzemiosła.

Panie Pośle, znajdujemy się już na ostatniej prostej przed ważną dla Polski datą 15 października. Jak chciałby Pan zachęcić Poznaniaków do wzięcia udziału w wyborach?

Trzecia kadencja obecnej władzy w Polsce to będzie kompletna katastrofa, która politycznie i gospodarczo pogrąży nasz kraj. Musimy jasno powiedzieć - albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PIS. Trzecia Droga jest w tym przypadku alternatywą dla osób, które mają już dość wojny polsko-polskiej i chciałyby wreszcie zobaczyć u władzy ludzi kompetentnych, proponujących jasny program dla Polski i Polaków. Chcę tutaj przypomnieć, że Trzecia Droga postuluje szereg ważnych zmian, które będą miały znaczenie zarówno dla Poznania jak i powiatu poznańskiego .

Dobrze, jakie to zmiany które odróżniają Was zarówno oczywiście od PIS ale i PO?

Te dwie partie w swoich działaniach pomijają przedsiębiorców. Mamy szereg postulatów dla osób przedsiębiorczych. Jedną z takich zmian jest dobrowolny ZUS. Polskie firmy są dziś duszone przez podwyżki i tylko w zeszłym roku w wyniku podwyżek ubezpieczeń polscy przedsiębiorcy musieli zapłacić dodatkowa 50 mld zł. Kolejną katastrofą stała się nieodliczalna i proporcjonalna do dochodów składka zdrowotna, która jest niczym innym niż ukrytym, kolejnym podatkiem. Najważniejszą zmianą będzie jednak uproszczenie podatków, likwidacja ustawy o CIT oraz wprowadzenia jednego, 10% podatku liniowego dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Inną niesprawiedliwością jest opodatkowanie emerytur. Emeryci przecież całe swoje zawodowe życie już płacili podatki! Wprowadzimy emeryturę bez podatku i ZUS-u. Jako ojciec pięciorga dzieci wiem także co oznacza posiadanie dużej rodziny - Trzecia Droga postuluje podatki prorodzinne, które uwzględniać będą ilość dzieci w rodzinie, a dochód wtedy będzie dzielony na realną liczbę członków rodziny, wliczając w to dzieci. Zbudujemy nowoczesne szkolnictwo zawodowe, polska gospodarka potrzebuje fachowców. Uruchomimy KPO i odblokujemy 200 mld z UE to z tych środków będą mogli skorzystać Polacy i przedsiębiorcy już za parę miesięcy.

To są tematy ogólnopolskie, a jakie realne zmiany ma Pan dla Poznaniaków? Dla naszego "fyrtla?"

Przede wszystkim widzę wielką potrzebę inwestycji w infrastrukturę. Rozwój Poznania bardzo cierpi z powodu braku inwestorów, jednak żeby ich przyciągnąć potrzebne są tereny uzbrojone pod inwestycje. Po zwycięskich wyborach utworzymy Rządowy Fundusz, który będzie miał za zadanie pomóc gminom w uzbrajaniu terenów pod inwestycje - w tym mieszkaniowe, na czym skorzysta także nasze miasto. Dzięki tym działaniom przy A2 powstanie 100 ha uzbrojonego terenu jako Strefa Aktywizacji Gospodarczej. Podczas ostatnich tygodni spotykałem w Poznaniu wielu młodych ludzi, którzy są bardzo przygnębieni sytuacją panującą na rynku nieruchomości. Mówiąc krótko: mieszkania są zbyt drogie. Dlatego po wygranych wyborach zarówno wprowadzimy program "Własny kąt", czyli nisko oprocentowany kredyt na 1,5 procent i wkład własny w formie dopłaty 100 tysięcy złotych - co wielu młodym ludziom i rodzinom ułatwi nabycie swojego wymarzonego domu.

Wielu Poznaniaków skarży się, że miasto staje się coraz bardziej nieprzejezdne. Wielokilometrowe korki uprzykrzają w godzinach szczytu od wielu lat życie mieszkańcom, zwłaszcza w centrum Poznania. Co Pan proponuje?

Trzeba wreszcie odkorkować centrum Poznania. Wiąże się to z dokończeniem planowanej od dawna pierwszej ramy komunikacyjnej, co pozwoli odkorkować ulice Solną, Estkowskiego i Garbary, puszczając ruch wzdłuż torów kolejowych przy Cytadeli, przez Ostrów Tumski aż na Zawady. Jako poseł będę zabiegał o środki na tę inwestycję. Pozwoli ona na uatrakcyjnienie naszego miasta turystycznie, gdy dla ruchu pieszego i rowerowego połączone zostaną Stary Rynek, Wzgórze św. Wojciecha, Ostrów Tumski i Śródka.
Rozwiązaniem dla tych problemów jest także rozwój transportu zbiorowego jako alternatywa dla ruchu samochodowego. Przede wszystkim należy skupić się na dalszym rozwoju Poznańskiej Kolei Metropolitalnej poprzez zwiększanie ilości połączeń i budowę kolei obwodowej. Jako Poznaniakowi z krwi i kości zależy mi na realnym rozwoju naszego regionu i mam na to konkretne propozycje.

Jak wiemy zakorkowane miasto to jednak nie tylko sfrustrowani kierowcy, ale także kiepska jakość powietrza, z którą Poznań w zimowych miesiącach boryka się już od wielu lat.

Oczywiście. Wspomniane usprawnienie ruchu na pewno poprawi sytuację. Mówiąc o jakości powietrza nie powinniśmy jednak zapominać o jeszcze innej bardzo ważnej sprawie. Krzewy i drzewa, przede wszystkim stare i zakorzenione w glebie, tworzą własny mikroklimat i mogą obniżać latem temperaturę o kilka stopni. W obliczu coraz bardziej gorących i suchych lat będzie to miało wielki wpływ także na jakość życia mieszkańców. Nie pamiętam tak gorących dni w Poznaniu jak ostatnio. Należy zaprzestać nazywanego rewitalizacjami zabetonowywania miasta, ale część z tych niefortunnych inwestycji można uratować.

Jakie ma Pan na myśli?


Prowadząc akcję "Jacek zaprasza na placek" odwiedzałem wszystkie targowiska w Poznaniu i kilkakrotnie byłem na Rynku Łazarskim. Wielomilionowa inwestycja okazała się nie tylko ekologicznym i estetycznym niewypałem, ale jeszcze sprawiła, że tętniące życiem targowisko obumiera na naszych oczach. Musimy obronić Poznań także przed takimi działaniami, ponieważ targowiska stanowią dla mieszkańców źródło zaopatrywania się w świeże, zdrowe produkty z regionu, a kupcom daje możliwość ich sprzedawania.

Co chciałby Pan jako ostatnie słowo przekazać naszym czytelnikom?

Jako poseł Poznaniak jeszcze raz chciałbym zaapelować do wszystkich o wzięcie udziału w wyborach, zachęcając do oddania głosu na Trzecią Drogę, bo bez Trzeciej Drogi w Sejmie nie uda się zakończyć populistycznych rządów PIS. Albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PIS. Oczywiście będę wdzięczny za oddanie głosów na moją kandydaturę, ponieważ jako Poznaniakowi z krwi i kości zależy mi na realnym rozwoju naszego miasta i regionu.

Materiał KKW Trzecia Droga PSL - PL2050 Szymona HołowniNajczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
14.15 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro