Reklama
Reklama

Ziobro podejmuje działania w sprawie afery pedofilskiej z udziałem youtuberów. Zapowiada koniec patostreamingu

fot. Boxdel
fot. Boxdel

O sprawie pisaliśmy na epoznan.pl już w środę.

Stuu, a także pochodzący z Poznania Boxdel to influencerzy, nad którymi zebrały się czarne chmury. Po tym, jak inny znany twórca internetowy, Sylwester Wardęga, opublikował w sieci kilkudziesięciominutowy film wskazujący na patologiczne relacje "gwiazd internetu" ze swoimi małoletnimi fankami, głos zabierają kolejne wysoko postawione osoby w państwie.

Już w środę cytowaliśmy słowa premiera Morawieckiego, a w czwartek na temat afery wypowiedzieli się Zbigniew Ziobro i jego zastępca Piotr Cieplucha. - Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha powiadomił Prokuraturę Krajową o możliwości popełnienia czynów zabronionych o charakterze pedofilskim przez internetowych celebrytów. Prokuratura Okręgowa w Warszawie niezwłocznie wszczęła śledztwo, które pod jej nadzorem prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. W najbliższym czasie podjęte zostaną działania w celu przesłuchania świadków. Będą one przeprowadzane z udziałem psychologa, tak aby ofiarom zapewnić jak największy komfort - wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Afera dotyczy dużej części polskiego środowiska youtuberów i influencerów. Główny podejrzany wykorzystywał swoją popularność do tego, by wabić dziewczynki poniżej piętnastego roku życia, a następnie dopuszczać się wobec nich nadużyć na tle seksualnym - zaznaczył wiceminister Piotr Cieplucha.

Ze wstępnych ustaleń organów ścigania wynika, że proceder mógł trwać co najmniej od 2013 roku. W sprawie wciąż mają się pojawiać nowe zeznania kobiet, które kilka lat temu miały być ofiarami nadużyć seksualnych youtuberów. - Celebryci i twórcy internetowi nie mogą stawiać się ponad prawem. Jeśli doniesienia medialne na ich temat się potwierdzą, poniosą oni surowe konsekwencje swoich czynów - dodaje ministerstwo. - Afera powiązana jest również z jednym z organizatorów walk typu freak fight, czyli pojedynków w formie mieszanych sztuk walki, w ramach których naprzeciw siebie stają youtuberzy, influencerzy czy celebryci. Podczas tego typu wydarzeń często promowane są zachowania patologiczne. W celu ich przeciwdziałaniu przygotowywana jest ustawa o patostreamingu, która zabraniać będzie rozpowszechnianiu treści przedstawiających przestępstwa, takie jak naruszanie nietykalności cielesnej.

Minister Zbigniew Ziobro zaapelował do wszystkich osób, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat afery, by kontaktowały się z organami ścigania.

Tymczasem poznański "bohater" afery, Boxdel, w środę wieczorem zabrał głos w sprawie. Umieścił w sieci nagranie, w którym wyjaśnia, że wiedział tylko o jednym spotkaniu Stuu z małoletnią fanką, ale miało to być spotkanie "na jedzenie". Zaznaczył też, że w wieku 19 lat korespondował w nieodpowiedni sposób z fankami, ale nigdy nie doszło do żadnego spotkania. Wiadomości traktował jako żarty i nikt nie czuł się w związku z nimi pokrzywdzony. W nagraniu wzięła też udział jedna z ofiar Stuu, która stanęła w obronie poznaniaka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro