Reklama

W Wielkopolsce powstanie gigantyczny zbiornik wodny

Odkrywka Jóźwin w czasach rozkwitu - 2012 rok | fot. Kopalnia Węgla Brunatnego Konin
Odkrywka Jóźwin w czasach rozkwitu - 2012 rok | fot. Kopalnia Węgla Brunatnego Konin

Trwają przygotowania do zalania wyrobiska końcowego odkrywki w rejonie Konina.

16 czerwca ostatnia z wielkich konińskich odkrywek zakończyła wydobycie. Mowa o Jóźwinie. Właśnie tego dnia odjechał stąd ostatni skład z węglem. - Jóźwin to niewątpliwie najbardziej zasłużona odkrywka w historii kopalni Konin - największa, najdłużej pracująca i mogąca się pochwalić najlepszymi wynikami produkcyjnymi - informuje Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. Na polu Jóźwin IIB od marca 1999 roku zdjęto 712 mln metrów sześciennych nakładu.

- Procentowy udział Jóźwina w wydobyciu jest imponujący - z tej odkrywki pochodziło 28% węgla wydobytego w historii kopalni. Udział pozostałych dużych odkrywek był mniejszy, Kazimierz i Pątnów dały po 20% wydobycia - zaznacza kopalnia.

Jak podaje Przegląd Koniński, trwają przygotowania do zalania odkrywki. We wrześniu teren opuściła "Dolores" - ogromna koparka SRs 1800/II. Wyprowadzono ją z wyrobiska na poziom zero, ma stanowić główną atrakcję skansenu maszyn górniczych. Na terenie odkrywki zakończono już skarpowanie terenu o powierzchni 250 hektarów. Po ukończeniu prac przygotowawczych, zacznie się wypełnianie odkrywki wodą. Trafi tu 220 milionów metrów sześciennych wody. - Dla niezorientowanych, Jezioro Powidzkie, czyli największy zbiornik w Wielkopolsce, ma 130 milionów metrów sześciennych wody. Mówimy więc o gigantycznym wyzwaniu - powiedział w rozmowie z Przeglądem Konińskim prezes ZE PAK, Piotr Woźny.

To kolejny zbiornik wodny, który powstaje w rejonie Konina w związku z zagospodarowywaniem terenów pokopalnianych. Tak stało się np. w Mikorzynie po odkrywce Pątnów, czy w przypadku odkrywki Kazimierz Północ. Tu trafiło 150 milionów metrów sześciennych wody.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro