Reklama
Reklama

Zakończył się wielki remont w Teatrze Wielkim. "Efekt wygląda imponująco!"

fot. Łukasz Kędziora
fot. Łukasz Kędziora

Kosztował ponad 40 milionów złotych.

Nowe oblicze serca opery zaprezentowała Renata Borowska - Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego wraz z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego podczas specjalnego pokazu, który odbył się 28 września.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

"Mamy finał długo oczekiwanej inwestycji. Efekt wygląda imponująco! Mieliśmy obawy, czy ta realizacja się uda, bo była bardzo kosztowna, bardzo trudna w wymiarze technicznym, organizacyjnym i wykonawczym. Dopełnia ona wcześniejsze działania inwestycyjne w tym obiekcie. Takie okresy przerwy na remont bywają dla podobnych miejsc niszczące. Szczęśliwie, tutaj tak się nie stało, a to dzięki aktywności Dyrekcji i całego Zespołu. Z naszą pomocą grali Państwo w różnych miejscach, m.in. w przestrzeni MTP. Dzięki tej artystycznej ciągłości instytucja nie tylko przetrwała, ale jest w dobrej formie. Po drodze zdobywała nagrody czy korzystała z nowoczesnych technologii online, by być w kontakcie ze swoją publicznością. Dziś możemy już powiedzieć, że to szczęśliwy powrót - powrót do normalnej działalności w oparciu o zupełnie nową przestrzeń sceniczną, bezpieczną dla wszystkich, którzy tam będą pracować i też bardziej spektakularną dla odbiorców. Sam jestem niecierpliwy, żeby zobaczyć i posłuchać, jakie możliwości ma ta scena. Myślę, że będzie to jedna z najlepszych przestrzeni w Polsce i szerzej. Przypomnę, że całą tę realizację udało się sfinansować - po połowie - z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Życzę Teatrowi i jego publiczności pięknego sezonu artystycznego, który już za progiem!" - powiedział marszałek Marek Woźniak.

Obecnie poznańska opera dysponuje jednym z najnowocześniejszych rozwiązań scenicznych - doskonałym systemem oświetleniowym i nagłośnieniowym oraz tzw. techniką sceny. Są to rozwiązania niespotykane w teatrach operowych na świecie. Podkreślając rozmiar przeprowadzonych prac, Dyrektor Renata Borowska - Juszczyńska poinformowała, że w okolicach sceny wnętrze gmachu pod Pegazem zostało wymienione całkowicie, od piwnic po dach.

Teatr Wielki w Poznaniu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W tym roku marszałkowskie dotacje na funkcjonowanie opery wynoszą 35 milionów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
14.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro