Reklama
Reklama

Zakończył się wielki remont w Teatrze Wielkim. "Efekt wygląda imponująco!"

fot. Łukasz Kędziora
fot. Łukasz Kędziora

Kosztował ponad 40 milionów złotych.

Nowe oblicze serca opery zaprezentowała Renata Borowska - Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego wraz z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego podczas specjalnego pokazu, który odbył się 28 września.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

"Mamy finał długo oczekiwanej inwestycji. Efekt wygląda imponująco! Mieliśmy obawy, czy ta realizacja się uda, bo była bardzo kosztowna, bardzo trudna w wymiarze technicznym, organizacyjnym i wykonawczym. Dopełnia ona wcześniejsze działania inwestycyjne w tym obiekcie. Takie okresy przerwy na remont bywają dla podobnych miejsc niszczące. Szczęśliwie, tutaj tak się nie stało, a to dzięki aktywności Dyrekcji i całego Zespołu. Z naszą pomocą grali Państwo w różnych miejscach, m.in. w przestrzeni MTP. Dzięki tej artystycznej ciągłości instytucja nie tylko przetrwała, ale jest w dobrej formie. Po drodze zdobywała nagrody czy korzystała z nowoczesnych technologii online, by być w kontakcie ze swoją publicznością. Dziś możemy już powiedzieć, że to szczęśliwy powrót - powrót do normalnej działalności w oparciu o zupełnie nową przestrzeń sceniczną, bezpieczną dla wszystkich, którzy tam będą pracować i też bardziej spektakularną dla odbiorców. Sam jestem niecierpliwy, żeby zobaczyć i posłuchać, jakie możliwości ma ta scena. Myślę, że będzie to jedna z najlepszych przestrzeni w Polsce i szerzej. Przypomnę, że całą tę realizację udało się sfinansować - po połowie - z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Życzę Teatrowi i jego publiczności pięknego sezonu artystycznego, który już za progiem!" - powiedział marszałek Marek Woźniak.

Obecnie poznańska opera dysponuje jednym z najnowocześniejszych rozwiązań scenicznych - doskonałym systemem oświetleniowym i nagłośnieniowym oraz tzw. techniką sceny. Są to rozwiązania niespotykane w teatrach operowych na świecie. Podkreślając rozmiar przeprowadzonych prac, Dyrektor Renata Borowska - Juszczyńska poinformowała, że w okolicach sceny wnętrze gmachu pod Pegazem zostało wymienione całkowicie, od piwnic po dach.

Teatr Wielki w Poznaniu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W tym roku marszałkowskie dotacje na funkcjonowanie opery wynoszą 35 milionów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro