Reklama
Reklama

Luksusowe apartamenty mają powstać nad Jeziorem Maltańskim. Nawet 25 tysięcy zł za metr! Miasto: "wydano pozwolenie na budowę obiektów związanych z turystyką i rekreacją"

fot. Malta View
fot. Malta View

Inwestor twierdzi, że to lokale usługowe, ale ma problem.

Wracamy do sprawy zabudowy, jaka ma się pojawić w sąsiedztwie Term Maltańskich nad Jeziorem Maltańskim, konkretnie przy ulicy Termalnej / Trockiej. Jak opisywaliśmy we wtorek, mają się tu pojawić budynki z lokalami usługowymi na sprzedaż. Te lokale usługowe są sprzedawane jako "luksusowe apartamenty". Inwestor w rozmowie z nami zapewniał, że nie sprzedaje mieszkań, bo nie można się w nich zameldować. Mają to być obiekty na wynajem, ale jeśli właściciel postanowi w nich zamieszkać, będzie to jego decyzja.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Co na to miasto? - 23 stycznia 2020 r. została wydana decyzja nr 154/2020 o pozwoleniu na budowę obiektów kubaturowych związanych z turystyką i rekreacją, w tym hotelu wraz z towarzyszącą infrastrukturą (drogi kołowe, ciągi piesze, wewnętrzna instalacja terenowa: kanalizacja sanitarna i deszczowa, wodociągowa, elektroenergetyczna i cieplna) przy ul. Termalnej w Poznaniu - tłumaczy Katarzyna Podlewska, zastępczyni dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP. - Pierwotnie decyzja została wyda dla PBG Spółka Akcyjna, ul. Skórzewska 35, 62-081 Przeźmierowo. Decyzją z 1 czerwca 2023 r. przeniesiona na rzecz spółki Malta Apartamenty - dodaje.

Jak zaznacza Podlewska, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na tym terenie mogą powstać "hotel, obiekt konferencyjny, obiekty kubaturowe związane z turystyką i rekreacją;", a jako przeznaczenie dopuszczalne ustalono lokalizację "obiektów towarzyszących przeznaczeniu podstawowemu tj. restauracji, kawiarni, obiektów odnowy biologicznej, obiektów turystycznych, rekreacyjnych i sportowych, na otwartym powietrzu np. boisk i urządzeń do gier małych".

Inwestor w rozmowie z nami przyznał, że centralną częścią kompleksu będzie hotel, a w sąsiednich budynkach powstaną prywatne apartamenty, które będzie można oddać w zarządzanie hotelowi. Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, hotel ma mieć 130 pokoi, a w budynkach powstanie 170 apartamentów o powierzchni od około 30 do nawet prawie 140 metrów kwadratowych. Ceny? Zawrotne. Od 15 do nawet 25 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Gazeta Wyborcza podaje, że inwestor posługuje się projektem kompleksu przygotowanym przez pracownię CDF Architekci dla spółki PBG. Tymczasem pracownia ujawnia, że nie otrzymała za projekt wynagrodzenia od spółki PBG i prawa autorskie do projektu należą do niej. Właśnie przygotowywane jest pismo w tej sprawie do inwestora.

Już we wtorek o wątpliwości związane z tą inwestycją zapytaliśmy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Gdyby hipotetycznie okazało się, że ktoś z nabywców "lokalu usługowego" w tym miejscu chciałby w nim zamieszkać na stałe, może mieć problem. - Jeśli w toku użytkowania okaże się, że lokale usługowe są wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, a więc stały się lokalami stałego zamieszkania, konieczna jest legalizacja zmiany funkcji przeznaczenia. Jeśli miejscowy plan zagospodarowania nie pozwala na taką legalizację, bo nie przewiduje w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej, wówczas funkcja musi wrócić do zgodnej ze stanem prawnym - mówi Paweł Łukaszewski. Równocześnie zaznacza, że jako PINB nie wydaje i nigdy nie wydawał pozwoleń na budowę. Robi to miasto. - Naszym zadaniem jest badanie zgodności realizowanych robót z pozwoleniami wydanymi przez miasto - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro