Reklama

Zielone skwery w Poznaniu otrzymały nowe nazwy. Jeden z nich będzie nosił imię słynnego popularyzatora gwary poznańskiej

fot. Miasto Poznań
fot. Miasto Poznań

To zielony teren przy ul. Kolejowej, który dostanie imię Jacka Hałasika.

Skwer w centrum miasta będzie nosił nazwę Kaspra Goskiego, XVI-wiecznego burmistrza miasta Poznania.

Warto wrócić na chwilę do postaci Jacka Hałasika, dziennikarza i popularyzatora gwary poznańskiej, który urodził się w Poznaniu. Jak przypomina Miasto Poznań, dziennikarz swoją pierwszą pracę rozpoczął w Polskim Radiu Poznań w 1964 roku. Z tym radiem był związany przez około 50 lat. W 2014 r. uhonorowano go tytułem "Człowieka Roku Łazarza", a w 2018 r. został nominowany do tytułu "Mistrza Mowy Polskiej". Przez wiele lat razem z Juliuszem Kublem prowadził uroczystości święta bamberskiego oraz Konkurs Gwary Poznańskiej "Godejcie po naszymu". Zmarł w 2018 r., został pochowany na cmentarzu parafialnym w Przeźmierowie - informuje Miasto Poznań.

Skwer na terenie osiedla Bolesława Chrobrego dostał imię Stanisława Wisłockiego. To pianista i dyrygent, który w 1947 r. zorganizował orkiestrę Filharmonii Poznańskiej, do 1957 r. pełnił funkcję jej kierownika artystycznego, a do 1958 r. pierwszego dyrygenta. Był też m.in. wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Operowej w Poznaniu.

Na Ratajach ulica została nazwana nazwiskiem Zofii Michałkiewicz. To poznańska harcerka, która urodziła się 10 stycznia 1892 r. w Zamysłach w powiecie kępińskim. Należała do kobiecego towarzystwa "Warta". Była druhną pierwszej w Poznaniu żeńskiej drużyny harcerskiej im. Emilii Plater.

Położony na Łacinie zaułek otrzymał imię Haliny Żytkowiak - poznańskiej piosenkarki, która muzyczną karierę rozpoczęła w 1964 r., śpiewając w zespole Meteory.

Ulica na Ławicy otrzymała imię Jerzego Waldorffa, publicysty i krytyka muzycznego. Jerzy Waldorff urodził się w 1910 r. w Warszawie. Uczęszczał do gimnazjum w Trzemesznie, gimnazjum św. Marii Magdaleny oraz gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Część ul. Belwederskiej (pomiędzy ul. Słoneczną a ul. Heweliusza) otrzymała imię Wandy Rutkiewicz, wybitnej alpinistki. Wanda Rutkiewicz zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Była zdecydowaną rzeczniczką wspinaczkowej samodzielności kobiet.

Nowe nazwy - Łańcucka i Solińska - zyskały także dwie drogi wewnętrzne na terenie osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro