Reklama

Do mieszkańców Poznania ma trafić ekologiczna energia. Wraca temat bloków gazowych

fot. Veolia
fot. Veolia

Redakcja epoznan.pl już dwa lata temu informowała o tym, że mają one powstać.

W 2021 roku na łamach pisaliśmy o chęci wyeliminowania przez Veolię węgla w procesie produkcji ciepła i energii. Jak zapewnia Miasto Poznań dla Poznania i jego mieszkańców ma to oznaczać czystsze powietrze i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Dzięki realizowanym w ostatnich latach przez spółkę i jej partnerów inwestycjom ograniczającym emisję CO2, do roku 2030 Poznań wysunie się na pozycję lidera wśród polskich miast w pokonywaniu wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym - podaje Miasto Poznań.

Dwa nowoczesne bloki gazowe mają produkować rocznie 800 GWh energii elektrycznej oraz 3,5 tys. GJ ciepła. Ma to być kolejnym znaczącym krokiem w odchodzeniu od węgla w stolicy Wielkopolski.

Planowane uruchomienie nowych bloków gazowych o łącznej mocy cieplnej do 214 MW i mocy elektrycznej do 114 MW, nastąpi na przełomie 2024 i 2025 roku. Już za niespełna dwa lata Poznań zyska nie tylko nowoczesne i ekologiczne źródła energii, ale będzie też przygotowany technologicznie do wykorzystania wodoru. W połączeniu z innymi dotychczasowymi i planowanymi inwestycjami w rozwój technologii odzysku energii i podnoszenia efektywności energetycznej, konsekwentnie budujemy system oparty na poszanowaniu zasobów w interesie mieszkańców i środowiska - powiedzial Jan Pic, prezes Zarządu Veolia Energia Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
3℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
31.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro