Reklama

Veolia w Poznaniu odchodzi od węgla: będą nowe bloki gazowe!

Elektrociepłownia Karolin | fot. Veolia Energia Poznań
Elektrociepłownia Karolin | fot. Veolia Energia Poznań

Na poznańskim Karolinie mają powstać bloki gazowe o mocy ciepłowniczej do 320 MWt i mocy elektrycznej do 200 MWe.

- Budowa bloków gazowych jest dla nas milowym krokiem na drodze transformacji energetycznej. Veolia Energia Poznań będzie sukcesywnie zmniejszać udział węgla w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej aż do jego całkowitego wyeliminowania do roku 2030. Traktujemy tę inwestycję nie tylko jako jeden z kluczowych elementów procesu dekarbonizacji w Poznaniu, ale także jako ważny wkład w transformację energetyczną w wymiarze krajowym - mówi Dalida Gepfert, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Veolii Energii Poznań S.A.

Gaz jako jedyny może zastąpić węgiel w tak dużym mieście jak Poznań. - Nowe bloki gazowe pozwolą na ograniczenie zużycia węgla o 400 tys. ton rocznie, co wpłynie na wyraźne zmniejszenie emisji pyłów (49%), dwutlenku siarki (76%) i tlenku azotu (73%). Wykorzystanie paliwa gazowego oznacza także brak odpadów paleniskowych i wysoką sprawność wytwarzania - podaje Veolia.

Budowa bloków gazowych ma się zakończyć w 2025 roku, a ciepło w nich produkowane ma trafić do mieszkańców w sezonie 2026/2027. Wówczas wyłączone z eksploatacji zostaną dwa najstarsze bloki węglowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro